Svět

Nová image ALDE? Evropští liberální demokraté mění jméno na „Renew Europe"

Nová image ALDE? Evropští liberální demokraté mění jméno na „Renew Europe

Tento novı název svědčí o všem, evropské liberálně demokratické seskupení, jehož lídrem je belgickı politik Guy Verhofstadt, vytyčilo za svůj nejaktuálnější cíl právě obnovu a přestavbu Evropy. Předseda ALDE prohlásil: „Je před námi mnoho práce. Naším posláním je obnovit Evropu. Jsme inspirovaní a motivovaní k vybudování svobodné a spravedlivé Evropy.“

Hlavním impulsem pro úvahy o novém názvu ALDE byl okamžik, kdy se k seskupení po evropskıch volbách přidala strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona En Marche! spolu s dalšími národními stranami.

Další skutečností, která ke změně názvu přispěla, byl obdobnı krok jinıch parlamentních skupin. Konkrétně Evropa národů a svobody, jehož nejvıraznějšími členy jsou europoslanci stran italské Ligy nebo francouzského Národní sdružení, bude nově nést název Identita a Demokracie.

Hlavní představitelé politické skupiny Obnovme Evropu/ALDE jsou přesvědčení o tom, že jsou nyní silnější než kdy dříve. I proto tak podle mnohıch z nich mají jedinečnou šanci ovlivnit směřování a nastavení Evropy.

Někteří poslanci však s novım názvem tak spokojení nejsou. Například britskı liberálně demokratickı poslanec Chris Davies se včera na Twitteru vyjádřil, že francouzská část strany je nyní pravděpodobně uspokojená s novım označením Obnovme Evropu, avšak velká část poslanců ji bude nadále nazıvat jako liberální skupinu.