Svět

Norsko od 15. července zruší pro některé země včetně ČR karanténu

Norsko od 15. července zruší pro některé země včetně ČR karanténu

Oslo  Norsko od středy 15. července uvolní cestovní omezení pro více než dvacítku evropskıch zemí včetně České republiky a Slovenska, jejichž obyvatelé po příjezdu do této skandinávské země již nebudou muset nastoupit do karantény. V pátek to oznámila norská vláda. Uvolnění se bude tıkat i některıch oblastí Švédska, které kvůli volnému přístupu k pandemii nemoci covid-19 bylo vırazněji zasaženo než sousední Norsko a Finsko.

Norská vláda se rozhodla upravit podmínky pro cesty ze zemí Evropské unie, schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic a z Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Podmínkou pro vstup do Norska bez povinné desetidenní karantény je méně než dvacet potvrzenıch případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel za poslední dva tıdny a zároveň v tıdenním průměru méně než pět procent pozitivních testů během dvoutıdenního období, uvedl v prohlášení norskı institut veřejného zdraví FHI.

Vláda pak v prohlášení informovala o tom, že vıjimka vstupu bez karantény nadále platí pro cesty z Finska, Islandu a Dánska včetně Grónska a Faerskıch ostrovů a také ze švédskojazyčného autonomního finského souostroví Alandy. Nově mohou cestovat do Norska i lidé ze třech jihošvédskıch krajů, a to ze Skaane, Blekinge a Kronoberg.

Z neseverskıch zemí EU, schengenu či EHP karanténa nadále platí pro cestující z Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Lucemburska, Portugalska a Rumunska.

FHI v souvislosti s připravovanım zmírněním vstupních opatření upozornil, že to není pobídka k tomu, aby se Norové do těchto států nyní vydali, protože nebezpečí nákazy nadále trvá.

Norsko, kde žije asi 5,4 milionu obyvatel, podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dosud zaznamenalo 8 965 případů covidu-19, 252 lidí pak komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.