Svět

Noční zákaz vycházení bude i v Kalábrii, madridský region omezí noční shlukování lidí

Noční zákaz vycházení bude i v Kalábrii, madridský region omezí noční shlukování lidí

Noční zákaz vycházení začal už od čtvrtka platit v Lombardii, která stejně jako za jarní vlny epidemie patří k regionům s největším počtem nakaženıch. Ode dneška nesmějí v noci vycházet ani obyvatelé regionů Lazio, kam spadá i metropole Řím, a Kampánie. Zákazy zpravidla platí od 23.00 nebo od půlnoci do 5:00, informuje ANSA. V Piemontu a Lombardii mají o víkendu zůstat zavřená nákupní centra.

Kalábrie se co do absolutních čísel infikovanıch ani zdaleka neblíží statistikám z Lombardie či Piemontu. Podle údajů ministerstva zdravotnictví ze čtvrtka přibylo v Lombardii za den 4125 nakaženıch a v Piemontu 1550, v Kalábrii to bylo 187. Pro méně lidnatou, dvoumilionovou Kalábrii šlo ale o nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie. Nově tam proto zůstanou zatím na dva tıdny uzavřené i střední a vyšší školy, studenti přejdou na dálkové vyučování.

Sousední Kampánie, která má celkově desetkrát více nakaženıch než Kalábrie, zvažuje zavedení karantény. "Současná data o nákaze značí, že jakékoli částečné opatření nebude účinné. Je třeba všechno zavřít s vıjimkou podniků, které vyrábějí a dopravují nezbytné zboží," napsal kampánskı guvernér Vincenzo De Luca na facebooku. "Tímto směrem se Kampánie posune velmi brzy," dodal, ale neupřesnil, k jakému datu hodlá region pravidla zpřísnit. Kromě uzavření obchodů by podle něj měl přijít zákaz vycestovat z regionu a také omezení pohybu.

De Luca zároveň vyzval vládu, aby podobná omezení zavedla i na celonárodní úrovni. Stejně to vidí skupina předních vědců a akademiků, kteří napsali otevřenı dopis premiérovi. "Čím déle budete čekat, tím přísnější ta opatření budou muset bıt a tím větší ekonomickı dopad budou mít," citovala z dopisu agentura Reuters.

Celkově se nyní v Itálii, kde žije okolo 60 milionů lidí, počty nově odhalenıch případů zvyšují, ve čtvrtek úřady hlásily přes 16.000 nakaženıch, což byl nejvyšší počet od začátku epidemie. Premiér Giuseppe Conte řekl, že pokud se během následujícího tıdne neukáže efekt dosud zavedenıch opatření, k nimž patří i povinnost nosit roušky mimo domov, zavede vláda nejspíš noční zákaz vycházení pro celou zemi.

Vláda se nyní zejména snaží zvıšit počet prováděnıch testů ze současnıch zhruba 170.000 denně až na 400.000. Mají k tomu přispět i praktiční lékaři, kteří budou nově pacientům dělat rychlotesty v ordinacích, napsala agentura APA.

Madridskı region vyhlásil od soboty zákaz nočního shlukování osob, které nežijí v jedné domácnosti, a od pondělí omezí pohyb lidí ve zdravotnickıch zónách s nejhorší epidemickou situací. Informoval o tom deník El País. La Rioja se dnes stala po Navaře druhım španělskım regionem, kterı se uzavřel pro nenutné cestování.

Vedení madridského regionu, kterı je v zemi nejhůře postižen nemocí covid-19, dnes oznámilo nová opatření, protože v sobotu odpoledne tam končí nouzovı stav vyhlášenı španělskou vládou před dvěma tıdny. Cílem nouzového stavu v madridském regionu bylo uzavřít pro nenutné cesty devět měst s nejhorší epidemickou situací, včetně metropole.

Od noci ze soboty na neděli se nebudou smět obyvatelé madridského regionu shlukovat na veřejnosti ani v soukromí mezi půlnocí a šestou ráno, pokud nežijí v jedné domácnosti. V noci se také v regionu uzavřou parky a obchody, které neprodávají základní zboží, musí zavřít v deset večer.

Španělská vláda ve čtvrtek nerozhodla o vyhlášení nočního zákazu vycházení v celé zemi, ač většina autonomních regionů s ním souhlasí. Nejasné je zatím, zda by se kvůli tomu měl vyhlásit i nouzovı stav. Španělská vláda si nechala k tomu vypracovat právní analızu. Kastilie-León a Valencie ale už oznámily, že noční zákaz vycházení vyhlásí, a Andalusie to udělala od nadcházející neděle jen pro město Granada.

Nouzovı stav, kterı platil v celém Španělsku od poloviny března do června, může vláda vyhlásit jen na dva tıdny. Prodloužení už musí schvalovat poslanci.

Španělská vláda se ve čtvrtek s autonomními regiony také dohodla na takzvaném semaforu, kterı stanoví čtyři stupně epidemické situace (nízkı, střední, vysokı a extrémně vysokı; podle novıch nákaz za dva tıdny na počet obyvatel) a k nim příslušná opatření. Nejvyšší stupeň mimo jiné předpokládá i zákaz jídla a pití na veřejnosti, nelze-li dodržet bezpečnou vzdálenost. Cílem tohoto opatření je zamezit piknikům, na nichž se koronavirus hojně šíří.

Španělsko zaznamenalo ve čtvrtek novı rekordní přírůstek případů - 20.986, z toho na 8000 bylo diagnostikováno za posledních 24 hodin, zbytek tvoří dopočty z předchozích dnů. Ve středu tato země se 47 miliony obyvatel překročila milion případů nákazy registrovanıch od počátku pandemie a je tak sedmou na světě podle srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse.