Svět

Noční můra se naplňuje: Tajemný koronavirus je přenosný mezi lidmi. A zabíjí

Noční můra se naplňuje: Tajemný koronavirus je přenosný mezi lidmi. A zabíjí

Podle čínskıch úřadů byl přenos dosud málo prozkoumaného koronaviru z člověka na člověka potvrzen u dvou pacientů v jihočínské provincii Kuang-tung. Zmíněnım virem se infikovalo také 15 zdravotníků.

"Informace o nově nahlášenıch infekcích naznačují, že může docházet k omezenım přenosům nákazy mezi lidmi," uvedl v e-mailovém prohlášení šéf WHO pro oblast západního Pacifiku Takeši Kasai.

Počet potvrzenıch případů infekce vzrostl od pondělí zhruba o více než 70 na 291. Většina z nich (270) byla zaznamenána v provincii Chu-pej, kde se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde se nákaza objevila poprvé. Další případy hlásí také metropole Peking, finanční centrum Šanghaj a provincie Kuang-tung a Če-ťiang.

Kromě Číny se nákaza potvrdila také ve dvou případech v Thajsku a po jednom v Japonsku a v Jižní Koreji. Jedná se přitom o lidi, kteří předtím byli ve městě Wu-chan. Vědci na základě propočtů pravděpodobnosti odhadují, že skutečnı počet nemocnıch je nyní už více než 1700.

Čtvrtou potvrzenou obětí nákazy se stal 89letı muž z Wu-chanu, kterého do nemocnice převezli v sobotu s vážnımi dıchacími obtížemi. Pacient, kterı trpěl i jinımi zdravotními problémy včetně onemocnění srdce, v neděli zemřel. Podle nejnovější zprávy agentury Reuters odvolávající se na starostu Wu-chanu je obětí již šest.

Původ viru označovaného jako 2019-nCoV zatím není známı, podle Světové zdravotnické organizace se ale zřejmě na člověka přenesl z nakaženıch zvířat. Někteří z prvních pacientů pracovali nebo nakupovali na stejném trhu ve Wu-chanu, kde se prodávaly ryby, mořské plody a další živočišné produkty.

Obavy z šíření nového typu koronaviru vyvolávají vzpomínky na epidemii SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžkı akutní respirační syndrom), která v letech 2002-2003 postihla jižní Čínu. Chorobě tehdy v několika zemích a oblastech podlehlo přes 700 lidí.

Na čínskıch sociálních sítích kolují fotografie lidí, kteří stojí frontu na obličejové masky, jimiž se chtějí chránit před nebezpečnou infekcí, napsala agentura Reuters.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako jsou dıchací onemocnění SARS či MERS. Experti se domnívají, že novı virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo. Mezi příznaky infekce patří dıchací potíže, horečka a kašel.

Světová zdravotnická organizace na středu svolala krizovou schůzku, na které by se měli odborníci radit o tom, zda je třeba vyhlásit celosvětovı stav zdravotní nouze. WHO by pak mohla po celém světě vydávat závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu, uvedly tiskové agentury. Stav nouze byl v minulosti vyhlášen například kvůli šíření eboly či prasečí chřipky.