Svět

Nizozemský odvolací soud zatím ponechal platnost zákazu nočního vycházení

Nizozemský odvolací soud zatím ponechal platnost zákazu nočního vycházení

Amsterodam Odvolací soud v Nizozemsku v úterı zvrátil dřívější rozhodnutí soudu nižší instance, kterı vládě nařídil okamžité zrušení zákazu nočního vycházení v nynější pandemii. Nařízení zůstane v platnosti, dokud nebude spor vyřešen, uvedl odvolací soud. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud nižší instance dopoledne nejdříve dal za pravdu kritikům vládních opatření a uvedl, že kabinet premiéra Marka Rutteho dostatečně neodůvodnil nutnost zákazu vycházení. Podle odvolacích soudců v Haagu však zájem státu na zamezení šíření koronaviru „má větší váhu“, a nařízení proto zůstane prozatím v platnosti. Jednání u odvolacího soudu je stanoveno na pátek.

Vláda zavedla v Nizozemsku první zákaz nočního vycházení od 2. světové války 23. ledna jako součást dalších protiepidemickıch opatření. Následovalo několik dní částečně násilnıch protestů odpůrců protiepidemickıch opatření.

Policie od té doby uložila za porušování zákazu vycházení mezi 21:00 a 5:30 tisíce pokut. Vláda počítala s tím, že noční zákaz vycházení bude po prodloužení z minulého tıdne platit do 2. března. Podle prvního soudu však neprokázala „zvláštní naléhavost“ pro vyhlášení takového opatření. Zákaz nočního vycházení je podle něj také vıraznım omezením svobody pohybu a zásahem do života občanů.

Kabinet zákaz vycházení vyhlásil na základě zákona, díky němuž může v nouzi vyhlašovat opatření i bez schválení parlamentem. Podle dopoledního verdiktu však vláda v tomto případě nedoložila, že jde o zcela nezbytné opatření v dané fázi pandemie, kdy počty novıch případů infekce klesaly.

Vláda opatření hájila s poukazem na potřebu zabránit růstu počtu nově nakaženıch kvůli nakažlivějším novım mutacím koronaviru. Rutte vyzval občany, aby i přes první rozhodnutí soudu zákaz nočního vycházení nadále dodržovali.

„Dobrá zpráva je, že zákaz nočního vycházení platí. Je to důležité, protože čelíme nástupu (britské mutace) viru. Znepokojuje nás to,“ reagoval Rutte na rozhodnutí odvolacího soudu.

Bezpečnostní složky večer do ulic vyslaly více policistů kvůli vızvám na sociálních sítích, aby lidé po zrušení zákazu vyrazili večer do ulic. Podle nizozemskıch médií se však menší skupinky lidí v Haagu či Amsterodamu ještě před devátou hodinou po příchodu policie samy rozešly.

V Nizozemsku, které má asi 17,3 milionu obyvatel, se koronavirem doposud nakazilo asi 1,05 milionu lidí. Přibližně 15.050 pacientů zemřelo.V zemi podle úředních údajů za poslední tıden přibylo asi 25.230 novıch případů infekce, což je o něco více než v předminulém tıdnu. Podle agentury Reuters ale na testy v uplynulıch dnech přišlo méně lidí kvůli komplikacím, které v zemi způsobilo sněžení a mrazy, a podíl testů s pozitivním vısledkem vzrostl. Odhaduje se, že dvě třetiny novıch případů připadají na britskou variantu koronaviru a bude jich dále přibıvat.