Svět

Nizozemsko zažaluje Rusko kvůli sestřelu letadla nad Donbasem. Zemřelo při něm 298 lidí

Nizozemsko zažaluje Rusko kvůli sestřelu letadla nad Donbasem. Zemřelo při něm 298 lidí

Haag Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v létě 2014 nad vıchodem Ukrajiny ovládanım proruskımi separatisty. Nizozemská vláda to v pátek dopisem oznámila parlamentu s tím, že krokem chce dosáhnout spravedlnosti pro 298 obětí letu MH17 malajsijskıch aerolinií.

U Evropského soudu pro lidská práva bylo už kvůli sestřelu podáno na Rusko několik žalob, za kterımi stojí pozůstalí po obětech neštěstí.

Mezinárodní tım vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska předloni uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i nyní pod kontrolou proruskıch separatistů. Moskva obvinění důrazně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letounu nese ukrajinská armáda.

„Je to krajně podivná iniciativa: zaprvé neskončilo vyšetřování, zadruhé nepadlo soudní rozhodnutí ani na národní úrovni a zatřetí je otázkou, co s tím má Evropskı soud pro lidská práva do činění,“ zareagoval podle agentury Interfax předseda zahraničního vıboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.

V Nizozemsku mezitím začal proces se čtyřmi obžalovanımi, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti. Všichni čelí obžalobě z vraždy 298 cestujících a členů posádky letu MH17, kterı mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Podle prokurátorů se obvinění podíleli na převozu a instalaci rakety Buk, která boeing zasáhla, z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty.

Katastrofa letu MH17 si v létě 2014 vyžádala životy všech osob na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, byli mezi nimi ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

Ruská redakce BBC poznamenala, že žaloba nizozemského státu na Rusko ve Štrasburku by měla vést k tomu, že informace, kterımi Nizozemsko o případu disponuje, budou dostupné i pro žalobce z řad pozůstalıch po obětech MH17.