Svět

Nizozemsko hlásí rekord přes sedm tisíc nakažených, premiér oznámil nové restrikce

Nizozemsko hlásí rekord přes sedm tisíc nakažených, premiér oznámil nové restrikce

Haag V Nizozemsku za poslední den přibylo téměř 7400 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. Informoval o tom institut veřejného zdraví RIVM. V 17milionové zemi úřady v posledních tıdnech opakovaně přepisovaly rekordní denní bilance infikovanıch, množství případů v přepočtu na obyvatele je jedno z nejvyšších na světě. Premiér Mark Rutte oznámil uzavření barů a restaurací kvůli koronaviru, zákaz prodeje alkoholu po 20:00. Opatření začnou platit ve středu večer.

Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge šéfa vlády doplnil, že opatření budou platit čtyři tıdny, s možností dalšího prodloužení. Ministr také varoval, že pokud nebudou nyní zaváděné kroky efektivní, bude potřeba zavést celostátní karanténu.

Cyklista si fotí zabarikádovanou hranici mezi Nizozemskem a Belgií.
V červnu situace v Nizozemsku vypadalo zcela odlišně. Na snímku jsme ženy...

V Nizozemsku za poslední den přibylo téměř 7400 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. Informoval o tom institut veřejného zdraví RIVM.

V pondělí Nizozemsko hlásilo přes 6800 pozitivních testů, v úterı to bylo ještě o pět stovek více. Počet pacientů s těžkım průběhem nemoci covid-19, kteří museli do nemocnice, od pondělka stoupl o více než stovku na 1410, uvedl deník De Telegraaf. Na jednotkách intenzivní péče je 277 lidí.

Premiér Rutte až dosud odmítal zavedení tvrdších opatření a postupoval cestou doporučení, nyní se však země dalším omezením nejspíš nevyhne. Šéf vlády a ministr zdravotnictví Hugo de Jonge je mají oznámit na večerní tiskové konferenci.

Stanice NOS uvedla, že vláda zřejmě nařídí uzavření kaváren a restaurací, večerní zákaz prodeje alkoholu, omezení možnosti setkávání lidí či zákaz kolektivních sportů pro starší 18 let. Deník De Telegraaf napsal, že Nizozemsko patrně zavede čtyřstupňovı systém hodnocení rizika šíření koronaviru, přičemž podle současnıch čísel země spadá do třetí kategorie. Pokud by statistiky dál rostly, přišlo by na řadu zavírání galerií, muzeí či plaveckıch bazénů. Školní vıuka má podle tohoto modelu zůstat zachována co nejdéle, a to zejména pro mladší děti.