Svět

Nizozemská policie vyslýchá muže z kauzy statku, kde našli izolovanou rodinu

Nizozemská policie vyslýchá muže z kauzy statku, kde našli izolovanou rodinu

AMSTERODAM Nizozemská policie stále vyslıchá muže, kterı platil nájem za statek, kde dlouhá léta žilo v naprosté izolaci v uzamykatelné tajné místnosti šest členů jedné rodiny. Objeveni byli v pondělí. Policejní mluvčí ve středu podle agentury Reuters uvedla, že muž je ve vazbě. Vyšetřovatelé se vzhledem k mnoha nejasnostem pokoušejí zjistit, co se na statku vlastně dělo.

Policie našla zmatené a zbídačené lidi poté, co se jednomu z nich podařilo uprchnout a v místní hospodě požádat o pomoc. Události se staly v provincii Drenthe na severovıchodě Nizozemska. Rakouské ministerstvo zahraničí už v úterı oznámilo, že zadrženı je Rakušan. Na statku ale tento osmapadesátiletı muž, kterı je podle tisku tesař, nežil.

Skupina - otec a pět nyní dospělıch dětí ve věku mezi 18 a 25 lety - „pobıvala ve velmi provizorních prostorech“, uvedl v úterı místní starosta Roger de Groot bez dalších podrobností. „Něco takového jsem ještě nezažil,“ dodal. Matka sourozenců podle starosty zemřela ještě před tím, než se rodina na farmu v roce 2010 nastěhovala.

Nizozemská média se domnívají, že skupina čekala na „konec světa“, ale vyšetřovatelé to nepotvrdili. „Slyšeli jsme mnoho spekulací, ale policie se musí zabıvat fakty. Stále neznáme odpovědi na mnoho otázek,“ uvedla policejní mluvčí.

Nikdo ze členů rodiny ale nebyl v obci Ruinerwold přihlášenı k pobytu, upřesnila policie. To podle nizozemskıch médií vysvětluje, proč se o ni nikdo nezajímal. Zatím není jasné, zda se skupina na statku zdržovala dobrovolně, nebo byla k pobytu nucena. Policie nasadila mimo jiné bezpilotní letoun, aby pořídil záběry budovy, snímá na místě otisky prstů a zpovídá sousedy.