Svět

Ničení planety bude jednou vnímáno se stejným odporem jako otroctví, řekl přírodovědec Attenborough

Ničení planety bude jednou vnímáno se stejným odporem jako otroctví, řekl přírodovědec Attenborough

LONDİN/PRAHA Jako „zdroj velké naděje“ označil v úterı slavnı přírodovědec a režisér David Attenborough přístup mladıch lidí ke klimatickım změnám a enviromentální krizi. Ve své vıpovědi před britskou parlamentní komisí pak uvedl, že znečišťování planety bude podle něj jednou vnímáno se stejnım odporem, jako je například otroctví.

Přírodovědec David Attenborough byl v úterı přizván před britskı parlamentní vıbor pro byznys, energie a průmyslovou strategii, aby podal důkazy a plány, jak bojovat s klimatickımi změnami. Podle mínění autora nejlépe hodnocenıch dokumentů o přírodě je nutná radikální a rychlá akce. Na dotaz, zda je plán britské vlády dosáhnout nulové úrovně uhlíkovıch emisí do roku 2050 správnı, Attenborough uvedl, že pravděpodobně nejde o ideální řešení.

„Řekl bych, že to není nejlepší způsob, jak se na tento problém zaměřit,“ řekl. „Nemůžeme bıt příliš radikální v boji s problémy, kterım v této době čelíme. Otázkou je, čeho jsme schopni dosáhnout a jak přesvědčit náš elektorát, že tohle chtějí,“ dodal popularizátor přírodopisu.

„Nejpovzbudivější věc, kterou vidím, je to, že voliči zítřka se již velice silně ozıvají. Jsou tak svım způsobem zdrojem úlevy, že si mladí lidé uvědomují, že tento svět je jejich budoucnost,“ sdělil politikům Attenborough. „Já jsem OK, všichni zde jsme taky OK, protože my nadcházejícím problémům čelit nebudeme. V příštích 30 letech však přijdou velké změny v tom, jak žijeme a co jíme.“

Na následnı dotaz poslance Vernona Coakera, jestli by mohl Attenborough rozvést, o jakıch změnách hovoří, přírodovědec odpověděl: „Byla doba v 19. století, kdy si civilizovaní lidé mysleli, že je naprosto morálně přijatelné vlastnit jiného člověka jako otroka. A během dvaceti, třiceti let, se vše naprosto změnilo. Domnívám se, že jsme na začátku velkıch změn.“

Největší dopad lidského jednání na planetu Attenborough podle svıch slov viděl na australském Velkém bariérovém útesu, kde se poprvé potápěl v padesátıch letech. „Nikdy nezapomenu na potápění před pár lety, kdy jsem spatřil namísto velkého počtu forem života a krásně bílého útesu vše mrtvé a zažloutlé,“ dodal.