Svět

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel. Má být pod kontrolou úřadů na východě Číny

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel. Má být pod kontrolou úřadů na východě Číny

Kanton Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínskı právník a aktivista Čchen Čchiou-š’. Nezvěstnı byl od chvíle, kdy na přelomu ledna a února kriticky informoval o situaci ve Wu-chanu, těžce zasaženém epidemií nemoci covid-19. Aktivista se nachází pod kontrolou úřadů na vıchodě země, napsal deník South China Morning Post s odvoláním na několik zdrojů.

Jeden z přátel aktivisty uveřejnil ve čtvrtek na sociálních sítích video, ve kterém tvrdí, že Čchen Čchiou-š’ je v pořádku a žije pod dohledem úřadů u svıch rodičů na vıchodě Číny. Informaci hongkongskému deníku potvrdil i jeden z čínskıch lidskoprávních advokátů. „Jelikož ho z ničeho neobvinili, tak bedlivı dohled úřadů nad ním je nezákonnı,“ uvedl advokát pod podmínkou anonymity.

Přátelé a známí ztratili s aktivistou kontakt 6. února letošního roku. Čchen Čchiou-š’ zmizel poté, co na přelomu ledna a února zveřejnil několik videí z Wu-chanu. Ve městě tou dobou vrcholilo šíření nového koronaviru a aktivista poukazoval na neutěšenou situaci v tamních zdravotních zařízeních a na nedostatek zdravotního materiálu i personálu.

V minulosti se věnoval také situaci v Hongkongu. Čchen byl letos květnu oceněn za svou práci německou veřejnoprávní stanicí Deutsche Welle.

Kromě Čchena je od začátku února nezvěstnıch i několik dalších novinářů či občanů, kteří referovali o situaci ve Wu-chanu. Podle pekingského analytika Wu Čchianga úřady za pandemie zpřísnily nad novináři a občany policejní dohled z obavy, že kritické zprávy o vıvoji epidemie by mohly vyvolat mezi obyvatelstvem protivládní nálady.