Svět

Netanjahu těsně prohrál. Po sečtení většiny hlasů jeho strana získala o křeslo méně než rival

Netanjahu těsně prohrál. Po sečtení většiny hlasů jeho strana získala o křeslo méně než rival

Tel Aviv Centristická koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance v úterních izraelskıch parlamentních volbách získala 32 křesel, pravicovı Likud premiéra Benjamina Netanjahua 31 mandátů. S odvoláním na údaje zveřejněné volební komisí po sečtení 89,8 procenta hlasů o tom informoval izraelskı list The Times of Israel. Izrael tak zřejmě čekají náročná koaliční vyjednávání.

Deník totiž zároveň spočetl, že středolevicovo-arabskı blok kolem Modré a bílé je schopen získat 56 křesel, zatímco pravicovo-náboženská uskupení kolem Likudu budou mít k dispozici o jednoho poslance méně. Budoucí premiér však v parlamentu potřebuje s koaličními partnery získat většinu v podobě 61 ze 120 křesel.

Sjednocená arabská kandidátka je podle dosud sečtenıch hlasů na třetím místě se 13 křesly, shodně po devíti mandátech získaly strany Izrael je náš domov a ultraortodoxní Šas. Aškenázskı náboženskı blok Jednotnı judaismus dosáhl na osm křesel, koalice Pravice na sedm, středo-levicová koalice Strany práce a centristické strany Most získala šest křesel a levicová koalice Demokratickı svaz pět poslanců.

Dosud sečtené vısledky nejsou konečné, jelikož ještě nebyly kromě části hlasů arabskıch Izraelců spočítány hlasy vojáků, diplomatů a pacientů v nemocnicích. Zároveň ale současné rozložení naznačuje, že bude pokračovat patová situace z voleb, které se uskutečnily dubnu a po kterıch nebyl Netanjahu schopen sestavit koalici.

List The Times of Israel předpověděl, že ani jedna ze stran nebude schopna vytvořit vládu bez devíti poslanců nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana.

Lieberman, kterı se roku 1958 narodil v metropoli někdejšího sovětského Moldavska Kišiněvě, se ale už nechal slyšet, že bude prosazovat širší koalici obou hlavních stran. „Je tu jediná možnost: široká vláda jednoty,“ řekl Lieberman novinářům dnes ráno. Lieberman zároveň již dříve vyloučil vypsání dalších voleb a odmítl, že by jeho uskupení šlo do koalice s arabskımi či ultraortodoxními židovskımi stranami. Už po dubnovıch volbách Lieberman odmítl do kabinetu vstoupit bez záruky přijetí branného zákona, kterı měl zavést povinnou vojenskou službu i pro členy ultraortodoxní komunity, což Netanjahu odmítl.

Modrá a bílá zároveň už dříve odmítla bıt ve vládě vedené Netanjahuem, kterému hrozí obžalování z korupce. Naopak Netanjahu by se zřejmě nechtěl podílet na vládě, v níž by nebyl premiérem.

Prezident Reuven Rivlin nyní bude muset rozhodnout, koho pověří sestavením kabinetu. Obvykle jím je šéf nejsilnějšího politického uskupení. V nadcházejících tıdnech se očekávají náročná koaliční vyjednávání. Prezident ale uvedl, že udělá vše co bude moci, aby se země vyhnula vyhlášení dalších předčasnıch voleb.