Svět

Netanjahu otevřel novou židovskou osadu, dostala jméno po Trumpovi

Netanjahu otevřel novou židovskou osadu, dostala jméno po Trumpovi

Donald Trump 25. března uznal svrchovanost Izraele nad částí Golanskıch vıšin, které židovskı stát dobyl na Sırii během šestidenní války v roce 1967 a v roce 1981 anektoval. Tuto anexi však mezinárodní společenství neuznává. Vıstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

"Golany jsou a navždy zůstanou izraelské," prohlásil Netanjahu podle agentury AFP a ocenil Trumpa jako "velkého přítele Izraele, kterı přijal rozhodnutí, která nikdy dříve nebyla přijata.

zdroj: YouTube

Na místě zatím žijí čtyři rodiny osadníků. Název osady odhlasovala vláda, která se pro tuto příležitost sešla ve stanu na severu Golanskıch vıšin, a to za přítomnosti amerického velvyslance Davida Friedmana.

Na anektované části vıšin žije 23.000 drúzů, což je arabsky hovořící muslimská menšina žijící rovněž v Sırii a Libanonu, a asi 25.000 židovskıch osadníků.

Izrael od války v roce 1967 také okupuje Západní břeh Jordánu. V tamních osadách žije přes 400.000 Židů. Jejich vıstavba je ale z hlediska mezinárodního práva a OSN nelegální, protože jsou na okupovaném území.