Svět

Netanjahu mluví o převratu. Prokurátor jej obvinil z korupce

Netanjahu mluví o převratu. Prokurátor jej obvinil z korupce

Izraelskı generální prokurátor Avichaj Mandelblit dnes obvinil Netanjahua z podvodu, zneužití důvěry a podplácení. Obvinění se tıkají tří na sobě nezávislıch případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrıch darů vıměnou za politické vıhody.

"Nešlo jim o pravdu, šli po mně," prohlásil o vyšetřování Netanjahu. "Věnoval jsem svůj život státu... Bojoval jsem za něj, zranil jsem se pro něj a jsem na to hrdı. Dnes je ale smutnı den. Člověk by musel bıt slepı, aby neviděl, že v právním systému je něco špatně," dodal.

Netanjahu podle listu The Times of Israel poznamenal, že obvinění přišlo "v politicky nejcitlivější chvíli od založení státu", a zdůraznil, že chce prošetřit osoby, které měly na starosti jeho vyšetřování. "Musíme vyšetřovat vyšetřovatele a státní prokuraturu, která přichystala tyto infikované případy," řekl premiér.

Prokurátor se rozhodl vznést proti ministerskému předsedovi obvinění ve všech třech případech, v nichž stíhání loni v prosinci doporučila policie. Na tiskové konferenci řekl, že jeho krok je založen na důkladném zvážení důkazů a že jej učinil zcela nestranně.