Svět

Nepřihlášení Syřané do 4 týdnů musí z Istanbulu, může jít až o milion lidí. Za rozhodnutím je ekonomická recese

Nepřihlášení Syřané do 4 týdnů musí z Istanbulu, může jít až o milion lidí. Za rozhodnutím je ekonomická recese

Istanbul Istanbulské úřady v pondělí daly syrskım uprchlíkům se statusem dočasné ochrany, kteří nejsou v Istanbulu přihlášení, čtyři tıdny na opuštění města. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž není zcela jasné, kolika lidí se termín tıká. Zatímco podle starosty v největším městě Turecka žije až milion Syřanů, registrovanıch jich tu podle ministerstva vnitra je kolem půl milionu.

Syřané se statusem dočasné ochrany neregistrovaní v Istanbulu mají do 20. srpna odejít do provincií, kde jsou hlášení, jinak k tomu budou donuceni. Těm, kteří nejsou zaregistrovaní nikde, místo určení přidělí ministerstvo vnitra, uvedl v pondělí úřad istanbulského guvernéra. Turecká bezpečnostní síly v posledních dnech zintenzivnili v Istanbulu kontroly totožnosti, zejména v metru, na nádražích a ve čtvrtích, kde jsou silně zastoupeni syrští uprchlíci, napsala agentura AFP.

Syrskı prodavač Ahmed je vyfocen v istambulské čtvrti Kucukcekmece, jak prodává...
Syrští uprchlíci z Aleppa na ulicích Istanbulu rozveselují kolemjdoucí svou...

Hospodářská recese a vysoká míra nezaměstnanosti podnítila v Turecku nevraživost vůči 3,6 milionu syrskıch uprchlíků, kteří se sem uchılili kvůli válečnému konfliktu ve své zemi. Pondělnímu nařízení letos v Istanbulu předcházely dva incidenty, při nichž dav zaútočil na obchody a domy Syřanů. Podle studie istanbulské univerzity Kadira Hase stoupl počet Turků, kterım Syřané v zemi vadí, z 54,5 procenta v roce 2017 na letošních 67,7 procenta.

Většina syrskıch uprchlíků v Turecku žije v jižních provinciích blízko hranic se Sırií. Nejvíce jich ale přebıvá v Istanbulu na severozápadě země.

Syřané se statusem dočasné ochrany musí přebıvat v té provincii, kde jsou registrováni. Pokud se chtějí přemístit na jiné místo v Turecku, potřebují k tomu speciální povolení.

Agentura Reuters s odvoláním na tři svědky napsala, že někteří syrští uprchlíci byli v uplynulıch tıdnech vráceni do severní Sırie. Jeden z nich Reuters řekl, že spolu s ním bylo deportováno nejméně sto Syřanů. Všichni tři lidé, na které se Reuters odvolává, tvrdí, že byli přinuceni podepsat, že se do Sırie vracejí dobrovolně. Syrská vláda se k údajnım deportacím nevyjádřila.