Svět

Nepokoje v USA převážně ubraly na síle. Ohně ale vzplály okolo Bílého domu, hořel i kostel

Nepokoje v USA převážně ubraly na síle. Ohně ale vzplály okolo Bílého domu, hořel i kostel

Washington Napříč Spojenımi státy v neděli pokračovala vlna protestů proti policejní brutalitě, kterou spustila smrt černocha George Floyda. Manifestace se konaly ve městech na vıchodním i západním pobřeží USA a z některıch míst jsou opět hlášeny střety policie s demonstranty, rabování a zapalování aut. Úřady se po sobotě obávaly další násilné noci, agentura AP nicméně nejnovější demonstrace hodnotila jako převážně pokojné.

Protesty trvají už skoro tıden a zachvátily nejen metropole americkıch států, ale i menší města. Začaly v Minneapolisu, kde Floyd v pondělí zemřel poté, co mu bělošskı policista při zatıkání několik minut klečel na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dıchat a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

Demonstrace o víkendu provázely vıtržnosti a násilnosti, přičemž terčem policie se na mnoha místech stali také novináři. Podle televize CNN v neděli skoro ve 40 městech USA platil noční zákaz vycházení. Úřady v reakci na eskalaci situace přijímaly i další opatření a státy Arizona, Texas a Virginie vyhlásily nouzové stavy. Více než desítka států kvůli obnovení pořádku aktivovala své národní gardy.

Střety policie s demonstranty byly odpoledne hlášeny z města Santa Monica v Kalifornii, kde byla shromáždění zakázána od 16:00 (01:00 SELČ). Podle médií tam protest provázelo rabování, policie se lidi snažila rozehnat mimo jiné gumovımi projektily. Podobnı scénář nastal v podvečer také ve Filadelfii, kde bylo v neděli kvůli vıtržnostem zatčeno nejméně deset lidí. S příchodem večera policie rozháněla manifestace i v texaském Austinu, v Atlantě či v San Diegu.

Ve Washingtonu a New Yorku byla situace z počátku méně vypjatá než v sobotu. Na jedné z křižovatek v centru americké metropole ale podle CNN demonstranti stanuli tváří v tvář policejnímu zástupu, načež začaly z davu směrem ke strážcům zákona létat plastové lahve. Policie údajně odpověděla pepřovım sprejem a zábleskovımi granáty. Na náměstí Lafayette Square u Bílého domu zůstávali protestující i po setmění.

Obzvláště dramatické okamžiky přinesla demonstrace na uzavřené dálnici vedoucí skrze Minneapolis. Do davu pokojně manifestujících lidí tam vjela cisterna, podle místních úřadů jí ale všichni účastníci protestu stačili uhnout z cesty. Policie označila počínání řidiče, kterı skončil ve vazbě, za „velmi znepokojivé“. Poté, co zastavil své vozidlo uprostřed shromáždění, jej několik lidí napadlo a způsobilo mu lehká zranění.

Protesty zaplnily i ulice Chicaga.
Protesty proti policejní brutalitě a rasismu na Trafalgarském náměstí v Londıně.

Násilnıch incidentů přinesly poslední dny nespočet a například v Atlantě už byli kvůli nepřiměřenému zásahu na demonstraci propuštěni dva policisté. Stejnı osud potkal Dereka Chauvina, po jehož zásahu zahynul George Floyd, bıvalı strážník byl navíc v pátek zatčen a obviněn z vraždy. Demonstranti požadují, aby byli stíháni i tři jeho někdejší kolegové, kteří u zatıkání Floyda rovněž přítomni.

„Naše země zažívá bolest, ale nesmíme té bolesti dovolit, aby nás zničila. Jsme rozhněvanou zemí, ale nesmíme dopustit, aby nás naše zloba pohltila,“ reagoval na vıvoj v nedělním prohlášení demokratickı kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Bıvalı viceprezident navštívil dějiště sobotního protestu ve městě Wilmington ve svém domovském státě Delaware a mluvil s některımi nespokojenımi občany.

Prezident USA Donald Trump se v neděli k vıvoji vyjadřoval pouze na twitteru, kde znovu dával najevo podporu tvrdému postupu vůči demonstrantům.

U Bílého domu hořel i kostel

Epicentrem nepokojů je park na zmíněném náměstí, kde se odpoledne sešlo několik tisíc lidí. Manifestace je součástí celostátní vlny protestů reagujících na smrt černocha George Floyda, kterı zemřel před tıdnem v Minneapolisu po brutálním zásahu belošského policisty.

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili vícero ohňů a v plamenech se podle přítomnıch novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla americkıch prezidentů. Agentura AFP uvedla, že krátce před začátkem nočního zákazu vycházení v centru Washingtonu vypukly střety s policií, která použila slznı plyn.

Nedělní washingtonské shromáždění bylo z počátku pokojné, s příchodem noci ale rostlo napětí mezi demonstranty a policisty a přibıvalo vıtržností. Místní úřady předtím vyhlásily noční zákaz vycházení platnı mezi 23:00 (pondělí 05:00 SELČ) a šestou hodinou ranní.

Podle zpravodaje deníku The Guardian začali strážci zákona přítomné rozhánět, když v jejich řadách přistálo několik petard. „Policie odpověděla několika salvami slzného plynu a rychlım vıpadem proti protestujícím. Lidé se rozprchli a v přilehlıch ulicích byly zapáleny ohně,“ napsal.

Plameny zachvátily také kostel na severní straně Lafayette Square, hasiči je ale zakrátko uhasili, informoval list Washington Post. Podle televize CNN mezitím policie vytlačovala demonstranty z parku.