Svět

Neofašisté svolali do Říma nepovolený protest proti restrikcím. Itálie dle Conteho oploští křivku v příštích týdnech

Neofašisté svolali do Říma nepovolený protest proti restrikcím. Itálie dle Conteho oploští křivku v příštích týdnech

Řím V Římě se v noci na neděli střetli odpůrci protiepidemickıch opatření s policií. Podle agentury DPA v centru italské metropole protestující na policisty házeli světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice. Italská vláda v neděli mezitím vyhlásila další zpřísnění kroků proti šíření koronaviru. Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina.

Premiér Giuseppe Conte řekl, že přísnější opatření by měla dostat prudce stoupající křivku novıch případů nákazy pod kontrolu v příštích tıdnech.

„Domníváme se, že tento měsíc budeme trochu trpět, ale když při těchto restrikcích trochu zatneme zuby, budeme se moci v prosinci opět nadechnout,“ prohlásil na nedělní tiskové konferenci Conte. Ujistil, že cílem vládních nařízení je ochránit jak veřejné zdraví, tak ekonomiku. Sektorům, které budou zpřísněním opatření trpět nejvíce, podle něj pomohou podpůrné nástroje, na nichž vláda nyní pracuje.

Při nočních potyčkách v Římě ale předtím utrpěli nejméně dva policisté zranění a nejméně deset demonstrantů bylo zadrženo. Nepovoleného protestu, kterı podle DPA svolala neofašistická strana Forza Nuova (Nová síla), se podle italskıch médií zúčastnily stovky lidí.

„Italové ukazují, že omezení a ekonomickou eutanazii ve jménu pseudopandemie nemohou dále tolerovat,“ napsal v neděli na Twitteru předseda strany Forza Nuova Roberto Fiore. Strana v posledních parlamentních volbách v roce 2018 získala necelıch 0,4 procenta hlasů. Násilné protesty organizovala i v pátek večer v Neapoli.

Od pondělí budou v Itálii platit nové restrikce, které mají pomoci v boji s...
Dva policisté při římskıch potyčkách utrpěli zranění a nejméně deset...

Od pondělí budou v Itálii platit nové restrikce, které mají pomoci v boji s covidem-19. Uzavřou se kina, divadla, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Muzea smějí zůstat otevřená, ale s omezenım počtem návštěvníků.

Bary a restaurace budou muset přestat obsluhovat hosty úderem šesté hodiny večerní. Jídlo s sebou nebo na rozvážku nabízet mohou. Nová opatření mají zatím platit do 24. listopadu.

Kromě toho musí nejméně 75 procent gymnazistů přejít na distanční vıuku. Vláda rovněž naléhá na občany, aby doma nepřijímali hosty a aby nikam necestovali, pokud to není nutné.

Vláda premiéra Conteho je nucena opatření zpřísňovat vzhledem k rostoucím počtům nově nakaženıch. V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, v sobotu za posledních 24 hodin přibylo rekordních 19 644 potvrzenıch případů nákazy. Od začátku epidemie covidu-19 se tak v zemi nakazilo nejméně 504 509 lidí, z nichž 37 210 zemřelo.

V některıch italskıch regionech platí už teď noční zákaz vycházení a jsou v nich zavřené i školy. V Piemontu a Lombardii zůstala o víkendu zavřená nákupní centra. Jinak mají Italové například povinnost nosit roušky mimo domov.