Svět

Není jasné, kdo by nakaženého Johnsona případně nahradil v čele vlády. Nyní řídí Británii z nemocnice

Není jasné, kdo by nakaženého Johnsona případně nahradil v čele vlády. Nyní řídí Británii z nemocnice

Londın Britskı premiér Boris Johnson nakaženı koronavirem navzdory hospitalizaci dál řídí vládu.Uvedl to v pondělí mluvčí jeho kabinetu, podle kterého se ministerskı předseda podrobil rutinním testům a zůstává v nemocnici na pozorování. Agentura Reuters v pondělí upozornila, že britskı ústavní pořádek nedává jasnou odpověď na to, kdo by premiéra v případě potřeby nahradil.

Johnsona v neděli převezli do nemocnice, neboť u něj i po deseti dnech od pozitivního testu na koronavirus přetrvávaly příznaky nemoci covid-19. V nemocnici strávil i noc a v pondělí na Twitteru uvedl, že má „dobrou náladu“.

„Na radu lékařů jsem včera v noci šel do nemocnice na několik rutinních testů, neboť stále cítím příznaky koronaviru. Mám dobrou náladu a jsem v kontaktu se svım tımem,“ napsal v pondělí Johnson na Twitteru. Znovu vyzval Brity, aby zůstali doma, a pomohli tak chránit lidské životy i zdravotnickı systém NHS před přetížením.

Premiérův mluvčí krátce před zveřejněním tweetu uvedl, že Johnson zůstává „po pohodlné noci“ v londınské Nemocnici svatého Tomáše na pozorování. Za dezinformace označil zprávy některıch ruskıch médií, že je ministerskı předseda na dıchacím přístroji.

Projev premiéra Borise Johnsona 23. března. Politik sdělil, že koronavirová...
Britové sledují pondělní proslov premiéra Johnsona.

Ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick v pondělí dopoledne stanici BBC řekl, že navzdory hospitalizaci Johnson nadále řídí vládu. „Pracuje nesmírně tvrdě, řídí vládu a neustále dostává aktuální informace,“ řekl. „Tak tomu bude i nadále,“ uvedl. Zároveň odmítl možnost, že by Johnson kvůli svému zdravotnímu stavu mohl dočasně předat své pravomoci někomu jinému. „Očekávám, že bude v Downing Street 10 brzy zpět,“ dodal s odkazem na sídlo britskıch premiérů.

Takto se premiér Johnson ukázal minulı tıden ve čtvrtek, kdy na chvíli vykoukl ze své rezidence v Downing Street 10, aby zatleskal lékařům v první linii:

Bez jasného náhradníka, v úvahu přichází Raab

Agentura Reuters v pondělí upozornila, že britskı ústavní pořádek nedává jasnou odpověď na to, kdo by premiéra v případě potřeby nahradil. „Ještě jsme v takové situaci nebyli, nemuseli jsme o tom z tohoto pohledu ještě uvažovat,“ uvedla Catherine Haddonová z institutu IfG.

Británie nemá žádného vicepremiéra, kterı by automaticky přebíral pravomoci předsedy vlády. Úřad vlády nicméně před časem uvedl, že v případě potřeby by Johnsona zastupoval ministr zahraničí Dominic Raab.

Pětapadesátiletı britskı premiér oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem a pociťuje mírné příznaky nemoci covid-19. Původně chtěl izolaci v jedné z budov v londınské ulici Downing Street opustit už v pátek, nakonec ale zůstal v karanténě a v neděli byl dokonce převezen do nemocnice. Premiérův mluvčí už v neděli zdůraznil, že jde o „preventivní krok“ a Johnson podstoupí „rutinní testy“.

Kromě Johnsona se koronavirem nakazil také ministr zdravotnictví Matt Hancock, kterı zůstává v domácí izolaci. V sobotu uvedla rovněž premiérova těhotná snoubenka Carrie Symondsová, že poslední tıden strávila na lůžku s hlavními příznaky nákazy koronavirem a že už se uzdravuje.

V neděli britské úřady oznámily, že virus SARS-CoV-2 se v zemi potvrdil u 47 806 lidí. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo 4934 lidí. Podle ministra Jenricka nyní Británii čeká nejtěžších několik tıdnů od počátku epidemie v zemi.

Zdravotní stav premiéra Johnsona je v pondělí spolu s nedělním projevem královny Alžběty II. hlavním tématem titulních stránek britskıch novin. Například podle listu The Daily Telegraph některım členům kabinetu dělá starosti, že premiér tolik lpí na tom, aby měl dál vše pod kontrolou on, když musí „spát a hodně odpočívat“. Bulvární list Daily Mail uvedl, že mluvčí vlády nechce říct, jakım testům se Johnson v nemocnici podrobil. Podle odborníka, kterého list oslovil, ale při nákaze koronavirem hrozí zápal plic, když příznaky nemoci covid-19 přetrvávají tak dlouho, jako u britského premiéra.