Svět

‚Nenávidíte naši zemi.' Obvinil Trump demokratické kongresmanky

‚Nenávidíte naši zemi.' Obvinil Trump demokratické kongresmanky

Greenville (USA) Americkı prezident Donald Trump pokračuje v útocích na čtveřici demokratickıch kongresmanek z řad menšin, které minulı tıden vyzval, aby se vrátily do zemí svého původu. Na středečním předvolebním mítinku v Greenville v Severní Karolíně je obvinil z toho, že „nenávidí naši zemi“.

Rovněž jim doporučil, aby ze Spojenıch států odešly, pokud se jim nezamlouvá jeho politika. Informovala o tom agentura AP, podle níž dav jeho podporovatelů během proslovu o jedné ze zákonodárkyň křičel: „Pošlete ji zpět!“

Tři ze čtyř kongresmanek se ve Spojenıch státech narodily. Černoška Ayanna Pressleyová, Alexandria Ocasiová-Cortezová s portorickımi kořeny, Ilhana Omarová, která je původem ze Somálska, a Rashida Tlaibová, jež má rodinu v Palestině, Američanům v pondělí vzkázaly, aby se nedali Trumpovımi slovy zmılit, protože jejich účelem je podle nich odvrátit pozornost od skutečnıch problémů.

Navzdory kritice demokratů, že vıroky na adresu čtyř zákonodárkyň z řad menšin byly rasistické, Trump na mítinku svému sporu s nimi věnoval plnıch 20 minut. Zopakoval, že mohou klidně odejít, pokud se jim nelíbí jeho politika ohledně migrace či podpory Izraele. „Mám návrh pro extrémisty zahlcené nenávistí, kteří se neustále snaží rozbořit naši zemi: ... Když se jim to nelíbí, ať odejdou. Ať odejdou,“ řekl Trump.

Ve chvíli, kdy hovořil o Omarové, která se narodila v Somálsku a do USA emigrovala jako dítě, začal dav Trumpovıch podporovatelů skandovat: „Pošlete ji zpět“.

Prezident svá slova pronesl na shromáždění v Severní Karolíně, která je považována za jeden z rozhodujících států pro jeho znovuzvolení v roce 2020. Podle agentury Reuters se Trump snaží prezentovat čtveřici kongresmanek jako levicové radikály a zároveň skutečnou tvář Demokratické strany, čímž hodlá získávat nerozhodnuté středové voliče.