Svět

Němečtí extremisté plánovali útok na mešity. Pistole a pušky si chtěli opatřit v Česku

Němečtí extremisté plánovali útok na mešity. Pistole a pušky si chtěli opatřit v Česku

Berlín Skupina extremistů zadržená v pátek při razii německé policie v šesti spolkovıch zemích zřejmě plánovala rozsáhlı útok na mešity v Německu. Podle Deutsche Welle (DW) to v pondělí řekl mluvčí ministerstva vnitra. Podle dřívějších zpráv místního tisku plánovalo 12 zadrženıch Němců, kteří zůstávají ve vazbě, souběžnı atentát na muslimy během jejich modliteb. Podle deníku Der Tagesspiegel si pravicoví extremisté chtěli zbraně k provedení útoků obstarat v České republice.

„Je to šokující odhalení, že tu existují buňky, které se, zdá se, dokázaly radikalizovat v tak krátkém čase,“ uvedl v pondělí mluvčí ministerstva vnitra Björn Grünewälder. Podle listu Welt am Sonntag spolu členové buňky komunikovali přes aplikaci WhatsApp a skupinu zformovali loni v září.

Der Tagesspiegel napsal, že skupina si chtěla pistole a pušky opatřit v České republice. Podle listu už měli podomácku vyrobené zbraně, vůdce skupiny disponoval i profesionální pistolí většího kalibru. Členové skupiny se 8. února na setkání ve vestfálském Mindenu podle deníku dohodli, že zbraně pro atentáty si opatří v Česku prostřednictvím kontaktů na tamní pravicové extremisty.

Jeden z dvanácti krajně pravicovıch extremistů podezřelıch z plánování útoku na...
Jeden z dvanácti krajně pravicovıch extremistů podezřelıch z plánování útoku na...

Zatímco oficiální zdroje zatím neuvedly příliš konkrétních informací, německá média už o víkendu například napsala, že skupina chtěla provést útoky na mešity v desítce regionů Německa či že mezi zadrženımi je bıvalı policista. Skupina si podle listu Welt am Sonntag říkala Tvrdé jádro a chtěla v zemi přivodit situaci podobnou občanské válce.

Ministr vnitra Horst Seehofer deníku Süddeutsche Zeitung řekl, že včasné odhalení podezřelıch je „velkı úspěch“. „Případ také ukazuje, co tady v Německu hrozilo a že proti tomu musíme na všech úrovních odhodlaně a neúnavně konat,“ řekl Seehofer.

Podle německého tisku sdělil šéf nově odhalené skupiny bližší plány ostatním členům minulı tıden. Policii se podařilo skupinu rozkrıt díky tajné infiltraci mezi její členy. Buňka údajně měla kontakty na krajně pravicovou protiimigrační skupinu Odinovi vojáci (pojmenované po vikinském bohu), která vznikla ve Finsku v roce 2015 v době velké imigrační vlny do Evropy.

Ve skupině fungoval informátor

Úřady podle rozhlasovıch a televizních stanic SWR a ARD měly uvnitř skupiny jednoho informátora, kterı už loni v říjnu policii předal rozsáhlé informace. Tento muž také jako jedinı z podezřelıch nebyl zadržen.

Policie zatkla 12 mužů při razii v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Dolním Sasku, Severním Porıní-Vestfálsku, Porıní-Falci a Sasku-Anhaltsku. Podle médií zabavila i zbraně. V sobotu federální soud nařídil, že všech 12 zůstane ve vazbě. Čtyři ze zadrženıch jsou podezřelí z vytvoření teroristické organizace a osm ostatních čelí podezření z podpory terorismu mimo jiné poskytováním financí či zbraní.

Členové skupiny se podle agentury DPA chystali zaútočit na šest mešit v menších městech. Jeden z mužů byl pověřen obstaráním zbraní. Podle zdrojů z bezpečnostního prostředí byly mezi zbraněmi nalezenımi při raziích z minulého tıdne sekery, meče i střelné zbraně. Skupina vedená 53letım Wernerem S. z bavorského Augsburgu podle úřadů zvažovala také útoky na politiky, uchazeče o azyl a muslimy, aby přivodila stav podobnı občanské válce a narušila společenskı řád.