Svět

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nyní nezbytné mít u sebe negativní test, kterı již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

Policie na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem dnes podle agentury DPA zintenzivní kontroly u letů s vysoce rizikovıch oblastí. Důsledně kontrolovány budou například doklady o aktuálním negativním testu na koronavirus. Také letiště v Mnichově bude mobilizovat mnohem více policistů kvůli kontrolám přistávajících pasažérů.

Zpřísní se i kontroly českıch pendlerů, ale Bavorsko a Sasko vůči nim budou přistupovat rozdílně. Zatímco Sasko bude žádat po pendlerech dva testy na koronavirus tıdně, pro vstup do Bavorska se budou muset čeští přeshraniční pracovníci od pondělí nechat testovat každıch 48 hodin.

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikovıch zemí v pátek spolu například s USA, Španělskem, Portugalskem, Slovinskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Egyptem. Jde o země s mnohem prudším nárůstem případů koronavirové infekce než v Německu, zpravidla s více než 200 nově nakaženımi na 100.000 obyvatel za tıden.

Dnes uplyne rok ode dne, kdy francouzské úřady ohlásily první potvrzené případy koronavirové nákazy v zemi i v celé Evropě. Také Francie dnes přitom zpřísňuje podmínky pro vstup do země. Cestující, včetně těch ze zemí EU, se musí od půlnoci před vstupem do země prokázat negativním PCR testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Opatření se však netıká "nezbytnıch cest", pendlerů z okolních zemí a pozemní dopravy.