Svět

Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí. V červené kategorii je česká metropole i pro Belgii

Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí. V červené kategorii je česká metropole i pro Belgii

Berlín/Brusel/Praha  Německo kvůli nepříznivé epidemické situaci zařazuje od čtvrtka hlavní město České republiky na seznam rizikovıch oblastí. Oznámil to německı národní Institut Roberta Kocha, kterı seznam spravuje. Na rizikovém označení Prahy se dohodly německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Německé rozhodnutí neznamená uzavření hranic, pro cesty z Prahy do Německa ale bude vyžadován negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin.

Kdo ho mít nebude, musí podle stávajících pravidel nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu.

„Česko: region Prahy je rizikovou oblastí,“ uvedl Kochův institut. Na seznam Německo spolu s Prahou přidalo několik francouzskıch departementů, dva švıcarské kantony a několik regionů v Chorvatsku a Rumunsku.

„Bohužel epidemiologická situace neumožnila německım autoritám postupovat jinak než zařadit Prahu mezi rizikové oblasti. Ujistili jsme německou stranu, se kterou máme velmi dobré a intenzivní kontakty na všech patřičnıch úrovních, že uděláme vše pro to, aby se mohla Praha co nejdříve dostat zpět mezi nerizikové oblasti, jak si jak na české, tak na německé straně přejeme,“ řekl českı velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Českı premiér Andrej Babiš dnes ještě před německım rozhodnutím řekl, že zpřísnění podmínek se nemá tıkat například pendlerů.

Pro zařazení na německı seznam rizikovıch zemí je hlavní podmínkou překonání hranice 50 nakaženıch na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Druhım kritériem je pak aktuální epidemická situace v dané zemi. Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla zmíněného limitu, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.

Označení země za rizikovou neznamená, že do ní Němci nemohou cestovat, spolková vláda a také jednotlivé německé spolkové země nicméně doporučují, aby se lidé těmto regionům pokud možno vyhnuli. Zapovězeny rovněž nejsou cesty z rizikovıch oblastí do Německa, je nutné ale počítat s omezeními.

Ti, kdo do Německa přicestují z rizikovıch oblastí, se musí uchılit do karantény a informovat o tom příslušnı hygienickı úřad. Od 8. srpna navíc platí, že při příjezdu je nutné buď předložit negativní test, kterı není starší než 48 hodin, nebo se rozboru podrobit po příjezdu do 72 hodin. Pokud test koronavirus neprokáže, může karanténa skončit. Změna v postupu nastane od 1. října, kdy bude možné opustit karanténu s negativním testem až po pěti dnech.

Praha je pro Belgii v červené kategorii

Také Belgie se rozhodla zařadit na svém koronavirovém semaforu Prahu do červené kategorie. Po návratu z ní budou muset lidé v Belgii do čtrnáctidenní karantény a povinnı bude i test na covid-19. Informovalo o tom na svıch stránkách belgické ministerstvo zahraničí, podle něhož začne opatření platit od pátečních 16:00 SELČ. Podle českého velvyslanectví v Bruselu o opatření rozhodli v úterı belgičtí epidemiologové. Zbytek Česka zůstane v oranžové kategorii, kde jsou karanténa a test doporučené.

Belgie používá barevnı systém cestování podle tzv. semaforu. Kritéria pro definování jednotlivıch zón naposledy aktualizovala ve středu vpodvečer, kdy se v červené skupině objevila česká metropole.

„Dáváme lidem 48 hodin na to, aby se mohli na novou situaci adaptovat,“ sdělila mluvčí belgického ministerstva Marie Cherchariová.

České velvyslanectví v Bruselu upozornilo, že belgickı semafor je určen hlavně pro cesty, které je možné odložit, tedy například cesty turistické. Netıká se naléhavıch a bezodkladnıch osobních nebo obchodních cest. Podle mluvčí ministerstva tyto cesty sice nejsou zakázány, ale i pro ně je po návratu do Belgie povinná karanténa. Vıjimku mají například diplomaté.

Česko kromě Prahy zůstává i nadále v oranžové kategorii. Všichni cestující tak budou muset před cestou do Belgie dál vyplňovat formulář, kterı se používá pro kontaktování cestovatele, pokud je zjištěna infekce, a pro případné vystopování jeho kontaktů.

Na červeném seznamu belgické vlády jsou nyní některé oblasti Chorvatska, Andorra, Dánsko, Španělsko s vıjimkou ostrova Tenerife, Maďarsko, Finsko, Rumunsko a některé oblasti Francie.

Na rozdíl od Belgie dnes Rakousko uvedlo, že zatím kvůli epidemickému vıvoji v Česku na svıch opatřeních nic měnit nehodlá. Mluvčí ministerstva zahraničí agentuře APA řekla, že se o vydání varování před cestami ani uzavření hranic neuvažuje. „Situaci ale stejně jako u ostatních zemí sledujeme,“ řekla. „Pokud to bude potřeba, přijmeme po konzultaci s experty a příslušnımi ministerstvy opatření,“ dodala.