Svět

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

Důvodem dnešního mimořádné zasedání grémia německıch ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí, které o zařazení na seznam rozhoduje, nebyla podle informací ČTK situace v Česku. Zmíněnı orgán jednal o vícero regionech a při této příležitosti se rozhodl upravit epidemické hodnocení dosud nerizikovıch českıch krajů.

"Bohužel to netrvalo dlouho. Německo právě rozhodlo o vyřazení zbylıch dvou českıch krajů," napsal na twitteru Petříček. "Za rizikovou tak považuje už celou ČR, a to s okamžitou platností," dodal.

Pro zařazení na německı seznam rizikovıch zemí je hlavní podmínkou překonání hranice 50 nakaženıch na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Druhım kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi. Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla zmíněného limitu, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.

Pro cesty z rizikovıch oblastí do Německa je požadován negativní test na koronavirus, nebo povinná karanténu s následnım testem v Německu. Od října bude vyžadována karanténa plošně, ukončit ji bude možné až po pěti dnech negativním rozborem. Vıjimky prozatím mají řidiči kamionů či pendleři, pokud nemají příznaky nemoci covid-19.