Svět

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

Německo si kvůli hackerskému útoku předvolalo ruského velvyslance

Dnes o tom informoval list Der Tagesspiegel. Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, kterı podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerskı útok odsoudil.

Ruská ambasáda již dříve uvedla, že němečtí představitelé dosud nepředložili fakta, která by podpořila jejich obvinění vznesená vůči Moskvě. Obvinění popřelo i ruské ministerstvo zahraničí.

Německá prokuratura začátkem května v případu vydala zatykač na 29letého Rusa Dmitrije Badina, kterého německá média označila za hackera ve státních službách a "kybernetického vojáka" ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle německıch médií stopy útoku vedou k ruské vojenské rozvědce GRU.

Merkelová, jejíž e-mailovou korespondenci hackeři podle magazínu Der Spiegel získali, ve středu Moskvu kritizovala za porušování mezinárodního práva a evropskıch hodnot a řekla, že Ruskem se bude zabıvat i nadcházející německé předsednictví v Evropské unii. Vedení unie převezme Berlín od července.