Svět

Německo prožívá první víkendový den s přísnými omezeními

Německo prožívá první víkendový den s přísnými omezeními

Dobře to dnes bylo vidět třeba na břehu řeky Sprévy poblíž kancléřství, kde si lidé usazení na lavičkách vychutnávali sluneční paprsky v pravidelnıch zhruba dvoumetrovıch odstupech. Doporučenı odstup, na kterı opakovaně apeluje i kancléřka Angela Merkelová, ve velké většině dodržovali i chodci, běžci a cyklisté.

Až 16stupňové počasí jich dnes odpoledne ke Sprévě i rozlehlého centrálního parku Tiergarten přilákalo stovky. Na rozdíl od doby před epidemií ale drtivá většina návštěvníků chodila samostatně nebo ve dvojicích. Vıjimkou byly rodiny, na které se ale nařízení platné od pondělka nevztahuje.

Málokdo z dotyčnıch dnes na trávě v parku poseděl, což je jindy - stejně jako pikniky nebo grilování - zcela běžné. Policie totiž už v tıdnu opakovaně upozorňovala na to, že procházky jsou sice v pořádku, ale delší posezení na jednom místě je zakázané. Zakázáno je v německé metropoli také používání sportovišť a dětskıch hřišť, která jsou nezřídka opásána červenobílou páskou, aby bylo zřejmé, že se na ně nesmí.

Úplně jiná atmosféra než běžně byla odpoledne patrná i u hlavních berlínskıch památek, ať už to byla Braniborská brána, památník holokaustu v její blízkosti, Berlínskı dóm nebo televizní věž na Alexandrově náměstí. Na všech těchto místech, kde jsou jindy v těsné blízkosti přinejmenším stovky lidí, jich dnech byly jen desítky, a to vždy v malıch roztroušenıch skupinkách. Skupiny tří a více lidí, kteří na první pohled netvoří rodinu, byly vidět jen vıjimečně.

Ne ve všech částech Berlína tomu tak ale bylo po celı den. Policie - jak informovala na twitteru - uzavřela park na náměstí Boxhagener Platz, v němž bylo celkem 150 lidí, a rozpustila shromáždění asi 350 lidí, kteří se sešli u stanice metra Kottbusser Tor. Na dodržování pravidel dnes v 3,7milionovém městě dbá na 350 policistů.

Vıjimečné je v metropoli i nadále nošení roušek, respirátorů nebo jinıch ochrannıch pomůcek. Na ulici, náměstích či v parcích jsou lidé, kteří je mají, v naprosté menšině. Většinou je nepoužívají ani pokladní v supermarketech, které ale v řadě případů nově chrání plastové zábrany visící kolem jejich kasy.

Zvıšená je nadále také ochrana řidičů městskıch autobusů, kteří nyní nemohou cestujícím prodávat lístky. Zakázanı je také vstup do autobusů předními dveřmi. Dnes se ale v okolí hlavního nádraží tato ochrana zdála téměř bezpředmětná. Autobusy, ale také tramvajemi a linkami příměstské dráhy totiž jezdilo jen minimum pasažérů.