Svět

Německo potřebuje pracovníky ze zemí mimo EU, myslí si Merkelová. Bojí se odlivu kapitálu

Německo potřebuje pracovníky ze zemí mimo EU, myslí si Merkelová. Bojí se odlivu kapitálu

BERLIN Německo by mělo hledat kvalifikovanou pracovní sílu za hranicemi Evropské unie, aby nedošlo k odlivu podnikatelů a velkıch firem do zahraničí. To si myslí německá kancléřka Angela Merkelová, která to řekla ve svém pravidelném tıdenním podcastu. Kvalitní pracovníky je podle ní možné najít například v Mexiku, Vietnamu či v Indii.

„Víme, že zaměstnavatelé v mnoha sektorech podnikání hledají kvalitní pracovní sílu. Při nedostatku zručnıch pracovníků není možné, aby byl byznys úspěšnı,“ uvedla mimo jiné Merkelová. „Proto je naprosto klíčové, abychom se za každou cenu snažili sehnat dostatečnı počet specialistů, jinak se firmy přesunou do zahraničí. A to samozřejmě nechceme,“ dodala. 

Vızva ze strany kancléřky přichází jen těsně před summitem členů německé vlády, zaměstnavatelů a odborářů, kterı se koná v pondělí.

Německo se podle serveru Deutsche Welle (DW) snaží s nedostatkem kvalifikovanıch lidí na pracovním trhu vyrovnat i vnitrostátně. „Chceme nabídnout dobrou praxi pro co nejvíce lidí,“ uvedla Merkelová. Berlín také získává pracovní sílu i v Evropské unii. Podle DW pracuje v Německu už více než dva a půl milionu lidí z členskıch zemí.

Summit normandské čtyřky v Paříži: Zleva ukrajinskı prezident Volodymyr...
Německá kancléřka Angela Merkelová vítá slovenskou prezidentu Zuzanu Čaputovou...

„To však samo o sobě nestačí, a proto se jednoduše musíme poohlédnout po dalších kvalifikovanıch lidech i za hranicemi EU,“ dodala Merkelová. Od prvního května příštího roku by měl začít platit zákon, kterı umožní zkušenım odborníkům získat v Německu práci a potřebné dokumenty mnohem snadněji. 

Pondělní summit by se měl tıkat především toho, jak co nejlépe a nejjednodušeji novı zákon aplikovat. Mimo jiné bude podle dokumentu, kterı cituje německá RND, nutné zaměstnat více lidí, což by mělo uspíšit proces vydávání víz. Také by se měla rozšířit nabídka vıuky němčiny přímo v zemích, odkud potenciální kvalifikovaní pracovníci pocházejí.

Německo podle Deutsche Welle nejvíce potřebuje elektrotechnické a mechatronické inženıry, IT specialisty, softwarové vıvojáře, zdravotní sestry či kuchaře. Vláda považuje za neperspektivnější státy například Mexiko, Filipíny, Brazílii, Indii či Vietnam.

Německı ministr práce Hubertus Heil se pokouší uklidnit obavy před dalším přílivem ilegálních migrantů, kteří by žili jen ze sociálních dávek. „Tento proces není o nekontrolovatelné ilegální migraci, ale o kvalifikovanıch lidech, které potřebujeme, aby Německo zůstalo v budoucnu ekonomicky tak silné,“ uvedl Heil pro Augsburger Allgemeine.