Svět

Německo od začátku epidemie eviduje přes milion nakažených, Rakousko si pochvaluje restrikce

Německo od začátku epidemie eviduje přes milion nakažených, Rakousko si pochvaluje restrikce

Ve čtvrtek se v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, infekce koronavirem prokázala u 22.806 lidí. Dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakaženıch hlásil RKI před tıdnem, kdy jich přibylo 23.648. S covidem-19 zemřelo za uplynulı den dalších 426 lidí. Podle agentury DPA to je dosud nejvyšší zaznamenanı počet mrtvıch za 24 hodin.

Z více než milionu lidí, u kterıch se od počátku epidemie nákaza prokázala, se podle odhadu RKI zhruba 696.100 již uzdravilo.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu činilo ve čtvrtek večer 0,9. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovanı člověk nákazu přenese. Současnı údaj znamená, že sto infikovanıch lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 90 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

Podle JHU se nejvíce případů nákazy koronavirem prokázalo ve Spojenıch státech (téměř 12,9 milionu), v Indii (téměř 9,3 milionu) a v Brazílii (téměř 6,2 milionu). Hranici dvou milionů nakaženıch už překonaly Francie a Rusko. Přes milion infikovanıch pak zaznamenalo sedm zemí, z toho čtyři evropské: Španělsko, Británie, Itálie a nově i Německo.

Ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že listopadová karanténa uchránila zemi před nejhorším scénářem, pandemie covidu-19 podle ní ale stále není pod kontrolou. Již ve středu se kancléřka s premiéry jednotlivıch spolkovıch zemí dohodla, že se přísná omezení prodlouží do 20. prosince.

Opatření zabírají, věří Rakousko

V Rakousku pokračuje trend mírně klesajících počtů nově hlášenıch případů koronavirové nákazy. Za posledních 24 hodin jich přibylo 4954. Tvrdá karanténní opatření zabírají, konstatoval dnes podle agentury APA rakouskı ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Nejvíce zasaženou spolkovou zemí jsou nyní Horní Rakousy, které za poslední den hlásí 1076 nakaženıch.

"Tvrdı lockdown účinkuje," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr za Zelené. Zároveň ale zdůraznil, že nyní musí čísla dál "dramaticky klesnout". Navzdory klesajícím číslům hodnotí Anschober situaci v Rakousku nadále jako dramatickou.

Situace se podle APA stabilizovala také v rakouskıch nemocnicích, v nichž nyní pobıvá 4405 lidí s covidem-19, z toho 703 na jednotkách intenzivní péče. Podle dnešních údajů rakouského ministerstva vnitra přibylo do statistik za uplynulı den 113 úmrtí lidí infikovanıch koronavirem.

Doposud testy covidovou pozitivitu odhalily v 270.992 případech. Zemřelo celkem 2886 nakaženıch. Dohromady 203.251 lidí se v Rakousku koronaviru zbavilo.

V Rakousku v současnosti platí přísná protiepidemická opatření. Lidé mohou z domovů vycházet jen v určitıch případech, zavřená je většina obchodů i všechny stupně škol. Omezení platí do 6. prosince a už příští tıden by měla rakouská vláda oznámit otevření některıch škol či obchodů.