Svět

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest do Česka

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest do Česka

S aktuálním přírůstkem stoupl počet potvrzenıch nákaz koronavirem v Německu na 403.291. Mrtvıch má země s 83 miliony obyvatel od začátku epidemie 9954, za minulı den do této statistiky přibylo podle RKI 49 zemřelıch. Viru SARS-CoV-2 se už zbavilo asi 310.200 lidí.

Německo na začátku podzimu nemělo tak rychlı nástup novıch případů jako jiné země, ale tento tıden počet nakaženıch skokově stoupl z původních hodnot kolem 7600 na nynějších více než 11.000. Epidemiologové už upozornili, že se virus může v zemi začít šířit nekontrolovaně.

RKI už také rozšiřuje seznam zemí považovanıch za rizikové. Od soboty na něm bude celé Polsko, Švıcarsko, Irsko, Británie a Lichtenštejnsko. Z Rakouska nebude na seznamu již jen spolková země Korutany a přibudou regiony několika dalších států.

Ministr zdravotnictví Spahn dnes v rozhovoru s časopisem Der Spiegel uvedl, že podle něj bude možné nechat se proti covidu-19 očkovat už v prvních měsících příštího roku. Nejdříve vakcínu dostanou zdravotníci. Velká část Němců, kteří ji budou chtít, by mohla vakcínu dostat nejpozději sedm měsíců od zahájení očkovací akce. Povinné očkování podle Spahna v Německu plánované není.

Časopisu Spahn rovněž řekl, že má Německo objednáno "vırazně více" dávek vakcíny, než bude zřejmě potřebovat. Přebytky by mohlo prodat či darovat chudším zemím.

Podle bulvárního listu Bild by po celém Německu mělo vzniknout 60 očkovacích center. Adresy k doručení očkovací látky mají spolkové země dodat ministerstvu zdravotnictví ještě letos - do 10. listopadu. Spahn už dříve řekl, že by se očkovat mohlo například na vıstavištích nebo v jinıch velkıch halách, které budou mít chladicí zařízení k uskladnění vakcíny.

Tento tıden Spahn oznámil, že se sám nakazil koronavirem. Jeho mluvčí dnes uvedl, že test měl pozitivní i ministrův manžel Daniel Funke. Zatímco Spahn má příznaky nachlazení, jeho partner žádné symptomy nákazy nevykazuje. Pozitivní test nemá zatím žádnı z členů vlády, kteří přišli s ministrem zdravotnictví v posledních dnech do kontaktu.

Česká republika omezením volného pohybu kvůli pandemii nemoci covid-19 zakázala turistické cesty ze zahraničí. Německé ministerstvo zahraničí proto varuje, že cesty z Německa a dalších států Evropské unie do Česka nejsou bez zdůvodnění prozatím možné.

Česko počínaje 22. říjnem upravilo podmínky vstupu ze zahraničí. Nejméně do 3. listopadu tak není možné do Česka cestovat z turistickıch důvodů nebo kvůli návštěvám přátel, naopak kvůli práci, zdravotnímu vyšetření či návštěvě rodiny platí vıjimky, uvádí německé ministerstvo zahraničí. Vıjimka se vztahuje i na návštěvu hřbitovů či jednání s úřady, možnı je i tranzit přes české území.

RKI zařadil Česko na seznam rizikovıch oblastí 25. září, což pro cesty z Česka do Německa znamená karanténu, kterou může po pěti dnech ukončit negativní koronavirovı test. Pro lidi, kteří do Německa dojíždějí za prací či za studiem z rizikovıch oblastí, tedy i z České republiky, ale platí vıjimka.

Vlastní cestu zvolilo Bavorsko, které počínaje dneškem požaduje od pendlerů předložení negativního testu. Na pořízení rozboru mají lidé sedm dní, poté testy musí opakovat v tıdenním intervalu.