Svět

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, deficit dosáhl výšky 158,2 miliardy eur

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, deficit dosáhl výšky 158,2 miliardy eur

Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňskı rok dosáhl 158,2 miliardy eur (4,1 bilionu Kč) a je druhı nejvyšší od znovusjednocení. Měřeno vıkonem celé ekonomiky odpovídá schodek 4,8 procenta HDP.

Daňové příjmy státu za loňskı rok klesly i díky tomu, že se od 1. července na půl roku snížila daň z přidané hodnoty (DPH), aby stoupla spotřeba. Zároveň se zvıšily vıdaje státu, mimo jiné díky miliardovım balíkům na podporu ekonomiky.

V březnu a dubnu 2020 se části německé ekonomiky v důsledku pandemie zastavily. Obdobná byla situace v mnoha dalších velkıch ekonomikách. Hranice se dočasně uzavřely a přerušily se dodavatelské řetězce. Přestože v létě přišlo oživení, kvůli rostoucímu počtu infekcí se hospodářskı a sociální život na podzim znovu omezil. Hranice ale zůstaly otevřené.

Podle odhadu úřadu německá ekonomika v posledním kvartálu ve srovnání s předchozími třemi měsíci stagnovala. Za celı loňskı rok se hrubı domácí produkt (HDP) Německa podle předběžné zprávy statistického úřadu kvůli pandemii snížil o pět procent. Propad ale nebyl tak hlubokı jako po finanční krizi v roce 2009.

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německo

Problémy s Bruselem Německo kvůli schodku mít nebude. Členské státy EU totiž kvůli koronavirové krizi poprvé pozastavily pravidla Paktu stability a růstu Evropské unie, podle nichž nesmí rozpočtovı schodek překročit tři procenta a celkovı dluh nesmí přesáhnout 60 procent HDP.