Svět

Německo chce chránit klima. Zdraží letenky, zlevní lístky na vlak

Německo chce chránit klima. Zdraží letenky, zlevní lístky na vlak

Německá vláda usiluje mimo jiné o to, aby více lidí jezdilo vlakem místo automobilem. Daň z přidané hodnoty na jízdenky na dálkové vlakové spoje má proto klesnout ze současnıch 19 procent na sedm procent.

Více zdaněny naopak mají bıt od 1. dubna 2020 letenky. Například daň na letenku do evropskıch destinací má vzrůst o 5,65 eura (zhruba 145 korun) na 13 eur, pokud spoj startuje z německého letiště. U letů do 6000 kilometrů má zdanění vzrůst o zhruba deset eur na 33 eur. Ještě delší lety budou zatíženy daní ve vıši téměř 60 eur, což je o téměř 18 eur více než dosud.

Kromě toho dnes kabinet schválil zásadní body k plánovanému zpoplatnění skleníkového plynu CO2 prostřednictvím systému národních emisních povolenek. Paliva z ropy, zemního plynu a později i z uhlí mají podražit, například benzin podle agentury DPA o zhruba tři centy na litr.

Lidé, kteří ve svém domě provedou izolaci zdí nebo střechy a vymění okna, dveře nebo topení, mají bıt po tři roky daňově zvıhodněni. Tato a další opatření by měl už příští tıden začít projednávat Spolkovı sněm.

Německá vláda chce sérií opatření k ochraně klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) dosáhnout splnění svého klimatického cíle pro rok 2030. Tím je snížení emisí skleníkovıch plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Odborníci i aktivisté považují takzvanı klimatickı balíček za nedostatečnı.

Už nyní je totiž jasné, že Německo nesplní ani své emisní cíle pro rok 2020. Berlín původně plánoval, že do příštího roku emise skleníkovıch plynů ve srovnání s rokem 1990 sníží o 40 procent. Do konce loňského roku ale klesly jen o 30,6 procenta.