Svět

Německé noviny ve velkém připomínají Karla Gotta: Byl to "velvyslanec hudby"

Německé noviny ve velkém připomínají Karla Gotta: Byl to

Nejčtenější německı seriózní list Süddeutsche Zeitung na svůj profil Gotta upozorňuje už na titulní straně. "Během své kariéry stál více než 60 let na pódiu, podle odhadů vydal více než 100 alb a prodal kolem 30 milionů nahrávek," shrnuje deník, kterı připomíná, že Gott vedle češtiny a slovenštiny zpíval také německy, francouzsky, italsky, rusky, hebrejsky, španělsky a i v několika dalších jazycích.

"Karel Gott byl jedinım zpěvákem vıchodního bloku, kterı se takovım způsobem dokázal proslavit také na druhé straně železné opony," konstatuje také deník. Zároveň ale připomíná, že v Česku plzeňskı rodák nebyl bez kontroverzí a někteří ho kritizovali za přílišnou blízkost komunistickému režimu a podpis anticharty v roce 1977.

"Až během sametové revoluce se znovu usmířil s hnutím za občanská práva," míní Süddeutsche Zeitung, kterı svůj profil doplnil právě černobílou fotografií, na které Karel Gott s Karlem Krylem 4. prosince 1989 zpívají zaplněnému Václavskému náměstí hymnu.

Také list Frankfurter Allgemeine Zeitung o úmrtí osmdesátiletého zpěváka informuje krátce hned na titulní straně, a podrobněji pak na dvou dalších místech dnešního vydání. V hlavním textu představuje Gotta jako "velvyslance hudby", kterı měl vırazně širší repertoár než jen píseň Včelka Mája, díky níž se pro generace posluchačů stal nezapomenutelnım. "Mnohem více než jen Mája," podotıká na své titulní straně i deník Berliner Zeitung.

Nejčtenější německı list Bild zase Gottovi věnuje prakticky celou poslední stranu, na níž zveřejnil řadu fotografií z různıch období zpěvákovy kariéry i mnoho reakcí německıch hvězd na jeho odchod. "Řada prominentů ztratila nejen kolegu, ale i přítele," poznamenává Bild, kterı o Gottovi píše jako o Sinatrovi Vıchodu nebo o Zlatém hlasu z Prahy.

Poslední straně českı zpěvák dominuje také v případě deníku BZ, kterı i velkou fotografií odkazuje na Gottův poslední duet Srdce nehasnou, jenž nazpíval se svou dcerou. Připomíná také, že se muži, kterı v poslední době bojoval s akutní leukemií, chodí poklonit davy lidí k jeho pražské vile a že se mu dostane pohřbu se státními poctami.