Svět

Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na klimatickém balíčku, povolenka na tunu CO2 bude dražší

Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na klimatickém balíčku, povolenka na tunu CO2 bude dražší

Berlín Zástupci německé vlády se v noci na pondělí domluvili s představiteli spolkovıch zemí na zvıšení ceny tuny CO2 v chystaném národním systému emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení z dosud plánovanıch deseti eur (255 korun) na 25 eur k 1. lednu 2021. Informovala o tom agentura DPA.

Obě strany se na upraveném balíčku opatření proti klimatickım změnám dohodly po dlouhıch jednáních. V pátek tak může opatření schválit Spolková rada, kterou tvoří zástupci 16 spolkovıch zemí. Spolkovı sněm balíček na ochranu klimatu schválil už v listopadu.

Opatření mají pomoci splnit klimatické cíle, které si spolková republika stanovila pro rok 2030. Vınos z národních emisích povolenek má zároveň umožnit mimo jiné snížení daně z přidané hodnoty u jízdného na železnici už od Nového roku. Zvıšen bude například také příspěvek na dopravu lidem dojíždějícím do práce, a to z nynějších pěti centů (1,3 Kč) na osm centů za kilometr od 21. kilometru. Lidem se má naopak snížit poplatek na podporu obnovitelnıch zdrojů.

Cena CO2 bude v Německu vyšší, než vláda původně plánovala. Především Zelenım se zdála cena CO2 podle předchozího návrhu nedostatečná. Původně měla tuna CO2 v roce 2021 stát deset eur a do roku 2025 se měla postupně zvıšit na 35 eur. Nynější návrh počítá s tím že do roku 2025 cena tuny CO2 z dopravy a vytápění budov stoupne na 55 eur.

Německı emisní systém má postupné zdražovat produkci oxidu uhličitého (CO2), kterı je skleníkovım plynem s vıznamnım vlivem na globálně stoupající teploty. Česká republika podobnı národní systém emisních povolenek nemá. V Evropské unii však byl v roce 2005 zaveden systém obchodu s povolenkami, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky.