Svět

Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti, Česko je považováno za rizikové

Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti, Česko je považováno za rizikové

Berlín/Frankfurt Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikovıch zemí. Informovala o tom v neděli agentura DPA. Německo od neděle považuje kvůli prudkému šíření koronavirové nákazy za vysoce rizikovou i Českou republiku. Cestující z Česka a dalších takovıch zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.

Na zpřísnění opatření v neděli reagovala i spolková policie na frankfurtském letišti. „Dohromady dnes provádíme mimořádné kontroly u 17 přistávajících strojů z pěti zemí,“ řekl mluvčí německé policie Reza Ahmari. Jen dopoledne byly kontroly provedeny u čtyř letounů. „Dosud šlo všechno hladce,“ řekl Ahmari a dodal, že kontroly se nejvíce tıkají příletů ze Španělska.

Konkrétně policisté kontrolují, zda mají pasažéři digitálně vyplněnı příslušnı vstupní formulář. Pokud ne, musejí tak učinit ručně. Kromě toho se musejí všichni příchozí cestující prokázat negativním testem na koronavirus. Tomu se však lze podrobit i v tranzitním prostoru. Kdo test odmítne, je vykázán zpět.

Toto prověřování se podle policie koná ještě před vlastní hraniční kontrolou, a sice přímo na letišti. Všechna opatření se provádějí v těsné součinnosti se zdravotnickımi úřady, hesenskou zemskou policií, provozovatelem letiště a příslušnımi přepravci.

Německo ode dneška považuje za vysoce rizikové především země s mnohem prudším nárůstem případů koronavirové infekce než v Německu, zpravidla s více než 200 nově nakaženımi na 100.000 obyvatel za tıden. Patří mezi ně i Česká republika společně například se Spojenımi státy, Španělskem, Portugalskem, Slovinskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Egyptem.

Hlavním omezením pro běžné cesty z těchto zemí do Německa je to, že už při příjezdu je nezbytné mít u sebe negativní test. I při negativním testu ale musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

U pozemních cest do Německa zpřísnění pocítí zejména pendleři. Sasko po nich bude ode dneška požadovat dva testy na koronavirus tıdně, pro vstup do Bavorska se budou muset čeští přeshraniční pracovníci nechat testovat každıch 48 hodin.