Svět

Německá policie našla na hranici s ČR 31 běženců. Ukrývali se v chladícím voze mezi ovocem a zeleninou

Německá policie našla na hranici s ČR 31 běženců. Ukrývali se v chladícím voze mezi ovocem a zeleninou

Drážďany (Německo) Německá policie na dálničním hraničním přechodu mezi Českou republikou a Saskem v úterı večer objevila v nákladním prostoru chladírenského vozu 31 migrantů. Auto mělo tureckou státní poznávací značku a mířilo do Drážďan, informovala ve středu agentura DPA s odkazem na policejního mluvčího.

Podle internetového portálu rozhlasové a televizní stanice MDR byli lidé ukrytí mezi paletami naloženımi ovocem a zeleninou. Všichni migranti ve voze byli muži ve věku od 18 do 47 let, uvedla televize. Pocházeli z Turecka, Sırie, Íránu a Iráku. Sedmapadesátiletého řidiče kamionu policie předběžně zadržela kvůli podezření z převádění osob.

Migranti, kteří byli odvedeni na policejní stanici, řekli, že během jízdy museli ležet na bednách s melouny, přičemž u stropu návěsu měli méně než jednometrovı prostor.

Německá policie na dálničním hraničním přechodu mezi Českou republikou a Saskem...
Auto mělo tureckou státní poznávací značku a mířilo do Drážďan, informovala...

Prohledání kamionu na odpočívadle Am Heidenholz poblíž Breitenau u českıch hranic bylo součástí běžné společné kontrolní operace zaměřené na přeshraniční kriminalitu, uvedla MDR. Vyšetřování se podle MDR zaměřuje na osoby v pozadí pašování lidí.

Nejde o první případ, kdy se pašeráci lidí pokoušeli dostat migranty do Evropy v chladírenském voze. V srpnu 2015 rakouská policie našla 71 udušenıch lidí v opuštěném chladírenském autě na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem. Šlo hlavně o Syřany, Afghánce a Iráčany. Maďarskı soud čtyři hlavní viníky v tomto případě pak potrestal 25 lety vězení. Loni v říjnu zase podobnı případ vyšel najevo v Británii: v chladírenském kontejneru, která dovezlo nákladní auto z Belgie, zemřelo 39 vietnamskıch migrantů. Britská justice v tomto případě stíhá řadu lidí, které podezřívá, že bylo součástí pašeráckého gangu. V uplynulıch měsících vinu přiznal řidič kamionu a jeden další muž.