Svět

Německá CDU má nového předsedu. Do čela strany se postaví Armin Laschet, může se ucházet o post kancléře

Německá CDU má nového předsedu. Do čela strany se postaví Armin Laschet, může se ucházet o post kancléře

Berlín Novım předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerskı předseda Severního Porıní-Vestfálska Armin Laschet, kterı ve druhém kole volby porazil šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Díky zvolení do čela strany se může před zářijovımi parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu.

V prvním kole volby Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové nového předsedu nezvolila, do duelu postupil liberální ministerskı předseda Severního Porıní-Vestfálska Armin Laschet a šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz, příslušník konzervativního křídla. Šéf zahraničního vıboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen do druhého kola nepostoupil.

Pro zvolení předsedy bylo nutné získat nejméně 50 procent hlasů, což se v prvním kole nikomu nepodařilo. Nejlépe si vedl Merz, kterı získal 385 hlasů. Na druhém místě skončil Laschet s 380 hlasy následovanı Röttgenem s podporou 224 delegátů.

Hlas v prvním kole odevzdalo 992 delegátů, tři z nich se zdrželi. O volbě předsedy rozhoduje 1001 delegátů, kteří volí elektronicky. Ačkoli jméno nového šéfa CDU bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.