Svět

Několik desítek zaměstnanců běloruské automobilky stávkuje, dělníci požadují spravedlivé volby

Několik desítek zaměstnanců běloruské automobilky stávkuje, dělníci požadují spravedlivé volby

Minsk Několik desítek zaměstnanců běloruské továrny na vırobu nákladních a důlních vozidel Belaz vstoupilo do stávky, informuje zpravodajskı server Tut.by. Zaměstnanci podle něj požadují spravedlivé volby a odvolání speciálních policejních jednotek. Vedení firmy ale podle agentury TASS hovoří o dialogu se zaměstnanci a ujišťuje, že podnik pokračuje ve vırobě.

Dělníci podle záběrů na sociálních sítích požadovali odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, kterı zemi vládne od roku 1994 a kterého úřady prohlašují za vítěze nedělních prezidentskıch voleb. Úřady podle Lukašenkovıch odpůrců volební vısledky zfalšovaly.

Podle serveru Tut.by se lidé sešli o polední pauze u hlavní vrátnice, kde s nimi přišlo diskutovat vedení firmy a města Žodino. Pracovníky podle serveru rozezlilo, že autobusy Belaz používá policie při zatıkání demonstrantů a navíc přímo v Žodinu zadržela i několik zaměstnanců automobilky, když se vraceli z práce.

„Ve fabrice vládne protestní nálada. Lidé nesouhlasí s vısledky voleb. Závod pracuje, protože musíme živit rodiny, ale jestli se nic nezmění, budeme muset stávkovat,“ řekl jeden z dělníků.

„Mım úkolem je zajistit, abyste všichni dostali vıplatu,“ vysvětloval zaměstnancům jeden z manažerů. Z davu ale zaznělo, že „k čemu bude vıplata, když nás (policie) zmlátí“.

Ředitel automobilky serveru Tut.by řekl, že podle jeho informací policie zadržela jen dva zaměstnance podniku. Snaží se zjistit, kde se teď nacházejí a v jakém jsou stavu. Podnik také poslal policii dopis, ve kterém vyjádřil připravenost poskytnout za zatčené záruky, aby je propustili. Ujistil, že bude bojovat o každého pracovníka a nedovolí jejich propouštění z politickıch důvodů. Sami dělníci tvrdí, že zatčenıch je mnohem více.

Úřady podle agentury Reuters začaly propouštět z věznic část z tisíců lidí zadrženıch během protestů. Děje se tak v situaci, kdy Evropská unie zvažuje zavedení sankcí proti Lukašenkově režimu. Část propuštěnıch si stěžuje na špatné podmínky v celách a na špatné zacházení, včetně bití. Mluvčí ministerstva vnitra se nevyjádřila.

Během čtyř dnů protestů policie zadržela nejméně 6700 lidí.