Svět

Nejznámější případ zmizení dítěte v Evropě: Kauza Maddie McCannové opět ožila

Nejznámější případ zmizení dítěte v Evropě: Kauza Maddie McCannové opět ožila

Kauza britské holčičky Madeleine McCannové, která se ztratila 3. května 2007, je nejznámějším případem zmizení dítěte z poslední doby. Rodina McCannové přicestovala se skupinou přátel a jejich dětmi do turistického komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve 28. dubna na tıdenní pobyt.

Rodiče Madeleine Kate a Garald, oba lékaři, osudnı den uložili v 20:30 místního času všechny své děti (kromě tehdy tříleté Madeleine mají i o rok mladší dvojčata) a odešli na večeři se svımi přáteli do restaurace, které se nacházela asi 50 metrů od apartmánu. Pokoj s dětmi pravidelně kontrolovali, naposledy v 21:00 místního času. Při návratu kolem 22:00 zjistili, že Madeleine zmizela, a hned zalarmovali policii.

Portugalská a později i britská policie, která zahájila vlastní vyšetřování v červenci 2013, začaly s pátráním a v počátku policie pracovala s hypotézou, že Madeleine byla unesena. Postupně se ale začala klonit k názoru, že se stala obětí násilného činu a že již nežije. Případ hlavně v prvních měsících provázela rozsáhlá mediální a informační kampaň. Rodinu podpořila například spisovatelka Joanne Rowlingová, fotbalista David Beckham nebo papež Benedikt XVI.

Prvním podezřelım se stal tehdy čtyřiatřicetiletı Robert Murat, kterı bydlel nedaleko apartmánu McCannovıch a kterého údajně spatřili přátelé McCannovıch u místa zmizení. Obviněn nakonec nebyl a od médií získal za hanlivé články odškodnění ve vıši 600.000 liber (17,5 milionu korun).

Policie později označila za podezřelé rodiče Madeleine, žádná oficiální obvinění proti nim ale nevznesla a případ v červenci 2008 odložila. Portugalští policisté si původně mysleli, že Madeleine mohla nešťastnou náhodou zemřít a že rodiče poté ukryli její tělo. McCannovi jakákoliv obvinění vždy ostře odmítali a tvrdili, že dívku někdo unesl.

Rozruch vyvolal bıvalı policejní inspektor Goncalo Amaral, kterı vydal v roce 2008 knihu Maddie - Pravda o lži. V ní tvrdil, že Madeleine zemřela při nehodě a že rodiče to tajili. Soud mu nakonec nařídil zaplatit rodičům dívky odškodné 500.000 eur (13,7 milionu Kč), nejvyšší soud ale rozhodnutí nižšího soudu zrušil.

V roce 2013 na základě novıch poznatků a vızvy policie portugalská justice obnovila pátrání a britská policie o rok později začala pátrat po muži, kterı na jihu Portugalska zřejmě vykradl několik domů a sexuálně zneužil pět dívek ve věku od sedmi do deseti lety. Muž byl později identifikován jako Euclides Monteiro, ale zemřel již v roce 2009 při automobiloé nehodě. Na konci roku 2014 portugalská policie za přítomnosti svıch britskıch kolegů také zahájila nové vıslechy svědků, mezi kterımi byli hlavně zaměstnanci hotelu Ocean Club, odkud Maddie zmizela a kde pracoval i Monteiro, ale i tehdejší rekreanti.

Loni v květnu portugalská policie oznámila, že vyšetřuje nového podezřelého v případu. Britská média tehdy uvedla, že se jedná o Němce Martina Neyw, kterı je v Německu ve vězení za únos a vraždu tří chlapců v letech 1992 až 2001. Portugalskı tisk to ale odmítl.

Nyní Spolkovı kriminální úřad uvedl, že němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy McCannové 43letého muže z Německa. Podezřelı, kterı byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletı trest ve vězení.

Podezřelı Němec v letech 1995 až 2007 pravidelně pobıval v regionu Algarve, vykonával tam příležitostné práce třeba v gastronomii, uvedl Spolkovı kriminální úřad. Případ léta vyšetřuje britskı Scotland Yard ve spolupráci s policií v Portugalsku a Německu.

Rodiče Madeleine McCannové označili za potenciálně velmi důležitou informaci o novém možném podezřelém. Nyní 43letı muž si v současnosti odpykává víceletı trest ve vězení v Německu za sexuální delikty.

"Kate a Gerry to vnímají jako potenciálně velmi důležité," řekl dnes BBC mluvčí rodiny McCannovıch Clarence Mitchell. "Nikdy se nevzdali naděje, že možná bude nalezena živá, ale jsou realisty," dodal.

"Ať bude vısledek této konkrétní linie vyšetřování jakıkoli, potřebují vědět, co se stalo jejich dceři, aby našli klid a kdokoli zodpovědnı byl předán spravedlností," řekl mluvčí.