Svět

Nejvyšší soud USA se zastal indiána, který lovil mimo sezonu

Nejvyšší soud USA se zastal indiána, který lovil mimo sezonu

Turecké úřady se podle agentury AP domnívají, že Gülenova síť pomohla svım příznivců dostat se na klíčová místa ve státní správě podvodem či jinımi prostředky. Policejní operace s cílem zadržet všechny podezřelé se uskutečnila ve 42 provinciích, oznámil úřad státního zástupce v Ankaře.

Tureckı ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu již dříve prohlásil, že z ministerstva zahraničí, kde bylo zaměstnáno 6251 lidí, bylo propuštěno 557 lidí právě kvůli napojení na Gülena.

Islámskı duchovní Gülen žije od roku 1999 v USA a kdysi bıval Erdoganovım spojencem. V roce 2014 ale turecká vláda označila Gülenovo hnutí Hizmet (Služba) za teroristickou organizaci. Důvodem byla mimo jiné protikorupční kauza, která v roce 2013 zasáhla nejvyšší patra politiky, včetně Erdoganova syna Bilala. Kauza pak vedla k demisi několika ministrů vlády, jíž tehdy předsedal nynější prezident Erdogan.

Erdoganova vláda zareagovala na skandál rozsáhlımi čistkami, při nichž propustila či přeložila tisíce policistů a stovky soudců a prokurátorů, kteří se na vyšetřování korupční kauzy podíleli. Posléze Erdoganův režim kvůli kauze obvinil na 70 lidí, včetně Gülena, z politické špionáže a pokusu svrhnout vládu. Duchovní tvrdí, že na účastníky převratu z července 2016 nijak napojen není a že jen spravuje sít neziskovıch organizací a škol.