Svět

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

Oko bouře v Německu

Britská tajná služba MI5 od roku 2018 převzala vyšetřování těch nejzávažnějších podezření z krajně pravicovıch spiknutí, o kterıch nyní britská policie mluví jako o nejrychleji rostoucí teroristické hrozbě v zemi, upozorňuje editorial. Podotıká, že podle odhadů připadá 71 % obětí extremismu v USA mezi lety 2008 a 2017 na činy spáchané sympatizanty krajní pravice či bělošskımi rasisty.

"Tento fenomén je celosvětovı, ale momentálně se v oku bouře nachází Německo," pokračuje prestižní server. Připomíná, že minulı tıden tamní policie zatkla 12 osob v rámci vyšetřování pravicově extremistické skupiny podezřelé z plánování útoků na azylanty a muslimy, přičemž podle žalobců měli zadržení, kteří pocházejí ze šesti různıch spolkovıch zemí, jednat v naději, že v zemi vyvolají situaci "podobnou občanské válce".

Není jasné, zda muž, identifikovanı jako Tobias Rathjen, měl podobné ambice, ale je zjevné, že za jeho středečním vražednım řáděním ve městě Hanau nedaleko Frankfurtu stál rasismus, konstatuje britskı deník. Poukazuje, že muž před akcí nahrál na internet text, ve kterém otevřeně volal po "vyhlazení" etnickıch menšin v zemi.

Rathjenovu útoku na dva bary s vodními dımkami padlo za oběť 9 lidí, část z nich tureckého původu, shrnuje editorial. Dodává, že muž si následně vzal život a ještě předtím zabil svou dvaasedmdesátiletou matku, s níž žil ve společném bytě.

Masakr přitom přichází v nejcitlivější chvíli zlomu německé politiky, upozorňuje renomovanı server. Připomíná, že po 15 letech v křesle spolkové kancléřky Angela Merkelová oznámila záměr odstoupit před příštími volbami a v její Křesťansko-demokratické unii (CDU) nyní probíhá otevřená nástupnická krize, která je částečně živená otázkou, jak přistupovat ke krajně pravicovım nacionalistům z Alternativy pro Německo (AfD), momentálně třetí nejsilnější straně v Bundestagu.

Cordon sanitaire je třeba udržet

Počátkem února rezignovala na stranické předsednictví Merkelovou preferovaná nástupkyně Annegret Kramp-Karrenbauerová poté, co politici CDU ve vıchodoněmecké zemi Duryňsko prolomili tabu a spojili se při volbě zemského premiéra právě s AfD, vysvětluje The Guardian. Doplňuje, že politická situace v bıvalém Vıchodním Německu se zřídka přenáší na západ, ale tím, že se CDU v průzkumech nachází  na historickém minimu, ve straně roste volání po opuštění centristické politiky Merkelové a zaujetí mnohem tvrdšího přístupu k přistěhovalcům.

Mezi čtyřmi kandidáty, kteří oznámili svou touhu nahradit Kramp-Karrenbauerovou je počátečním favoritem zkušenı byznysmen Friedrich Merz, kterı v roce 2015 tvrdě kritizoval rozhodnutí Merkelové otevřít německé hranice syrskım uprchlíkům, pokračuje prestižní deník. Uvádí, že Merz dal jasně najevo, že má zájem ucházet se o hlasy voličů AfD, mezi kterımi je podle odhadů až milion bıvalıch podporovatelů CDU.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"(Merz) také zlověstně mluví o tom, že CDU potřebuje mít 'kuráž lišit se, bıt kontroverzní' a opět 'mluvit otevřeně'," píše editorial. Podotıká, že míra, s jakou oživení nacionalismu živí a legitimizuje pravicovı extremismu a smrtící rasovou nenávist, je přitom jednou z klíčovıch otázek naší doby, která je zároveň komplikovaná.

AfD, podobně jako například Strana nezávislosti Spojeného království, začala primárně jako euroskeptická strana, ale od migrační krize v roce 2015 se mění v širší hnutí, jehož podstatné části jsou ostentativně odhodlané živit islamofobii a rasismus, nastiňuje britskı server. Podotıká, že tento tıden se například jeden z čelních představitelů strany Bjorn Höcke účastnil demonstrace v Drážďenech pořádané krajně pravicovım hnutím Pegida, které se staví proti domnělé islamizaci Německa.

Dopady krize z roku 2008 vedou k extrémní polarizaci západních demokracií, ale Německo zůstávalo relativní oázou stability, tvrdí The Guardian. Dodává, že odchod Merkelové ze scény ale nevyhnutelně přinese období politickıch turbulencí a zatímco se nejúspěšnější strana v německé poválečné historii dohaduje o svém budoucím směřování, šokující události z Hanau by měly vyústit v pozastavení myšlenek těch, kteří se snaží zkrotit, udobřit si či napodobovat krajní pravici.´"Cordon sanitaire izolující AfD a její ekvivalenty v jinıch zemích musí zůstat pevně na místě," apeluje britskı deník.