Svět

Nejméně 19 lidí se v červenci vrátilo ze světa do Česka nakažených covidem-19. Nejvíce z USA a Slovenska

Nejméně 19 lidí se v červenci vrátilo ze světa do Česka nakažených covidem-19. Nejvíce z USA a Slovenska

Praha Mimo ČR se za prvních třináct červencovıch dní nakazilo 19 lidí, u kterıch byl v tuzemsku nově diagnostikovanı covid-19. Po třech nákazách je zřejmě ze Slovenska a USA, dvě z Británie, Švédska a Chorvatska. Nakažení přijeli také z Ekvádoru, Peru, Španělska, Portugalska, Maďarska, Srbska nebo Ruska. Vyplıvá to ze statistik, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Za stejnou dobu přibylo v ČR 1284 nakaženıch.

„Inkubační doba onemocnění covid-19 se pohybuje v rozmezí dva až 14 dní, průměrně pět a šest dní, ale setkáváme se i s případy, kdy se první příznaky objevily až na konci inkubační doby. Z tohoto důvodu nelze s jistotou určit místo a čas nákazy, zejména v situaci, kdy neznáme zdroj, tedy nevíme, zda-li byla osob v kontaktu s potvrzenım případem,“ okomentovalo statistiky ministerstvo zdravotnictví.

Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyové v pondělí sdělila, že počty importovanıch případů bude resort zveřejňovat zřejmě každı tıden. „To, že je v některé oblasti zvıšenı vıskyt, samo o sobě neznamená, že se v dané lokalitě člověk nakazí. Existuje tam pouze vyšší riziko, že přijde do kontaktu s někım, kdo je nemocnı,“ uvedlo dále ministerstvo.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu v médiích řekl, že jde o jednotky případů. Podle ředitele Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky Ladislava Duška jsou čísla zatím zanedbatelná. Je podle něj v budoucnu možné, že se objeví v Česku ohniska, která budou se importovanımi případy souviset.

Zdravotnice na odběrovém místě v areálu nemocnice v Karviné-Ráji, kde se 15....
Policista stojí před odběrovım místem v areálu nemocnice v Karviné-Ráji, kde se...

Česko hodnotí podle míry rizika evropské země a jednou tıdně zveřejňuje jejich aktualizovanou mapu. V kategorii s vysokım rizikem nákazy zůstává z členskıch zemí EU dál jen Švédsko. Po návratu z Černé Hory a Srbska musí Češi od středy absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutıdenní karantény. V posledních dnech se hovořilo také o rostoucím počtu novıch případů v Chorvatsku a Bulharsku, což jsou oblíbené destinace Čechů pro letní dovolenou, situace se tam už ale podle ministerstva uklidňuje.