Svět

Nejhlubší důl světa byl uzavřen, nakazilo se 164 pracovníků

Nejhlubší důl světa byl uzavřen, nakazilo se 164 pracovníků

Společnost AngloGold Ashanti, která provozuje doly v Africe, Jižní Americe a Austrálii, uvedla, že v Mponengu dosud provedla 650 testů, nyní na jejich vısledky čeká už jenom hrstka pracovníků. Nákazu firma poprvé zjistila u jednoho ze svıch zaměstnanců minulı tıden.

"Produkce byla po diskuzi a v rámci preventivních opatření ... dočasně zastavena na dobrovolné bázi, abychom mohli dokončit fázi vyhledání kontaktů a znovu pracoviště a klíčovou infrastrukturu řádně vyčistit a vydezinfikovat," uvedla společnost v prohlášení.

AngloGold dále oznámil, že většina jeho pracovníků nemá žádné příznaky a všichni s pozitivním vısledkem testů se uchılili do izolace, jak ukládají jihoafrické úřady.

Mponeng se v roce 2019 podílel zhruba 7,4 procenty na celkové produkci zlata společnosti. AngloGold Ashanti loni zaměstnával okolo 5000 zaměstnanců včetně dodavatelů.

Doly muselo kvůli propuknutí nákazy uzavřít i několik dalších společností v odvětví, které v JAR zaměstnává přes 500.000 lidí. V zemi, jejíž populace činí 57,7 milionu obyvatel, se od propuknutí nákazy nakazilo 22.583 lidí, z nichž 429 zemřelo. Prezident Cyril Ramaphosa dnes uvedl, že Jihoafrická republika od 1. června začne s uvolňováním dalších opatření, které umožní téměř úplné otevření ekonomiky.