Svět

Nejedná se nejapný žert. Trump vážně zvažuje koupi Grónska, potvrdil jeho poradce

Nejedná se nejapný žert. Trump vážně zvažuje koupi Grónska, potvrdil jeho poradce

WASHINGTON  Ekonomickı poradce Bílého domu Larry Kudlow v neděli potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá možnost nákupu Grónska a není to jen nejapnı žert, jak si myslí dánští politici. Informoval o tom list The Washington Post (WP).

„Vyvíjí se to. Díváme se na to,“ řekl Kudlow v pořadu Fox News Sunday. „Dánsko vlastní Grónsko. Dánsko je spojenec. Grónsko je strategické místo... Jenom říkám, že prezident, kterı něco ví o kupování nemovitostí, se na to chce podívat,“ uvedl poradce. 

O přání Trumpa, aby USA koupily Grónsko, které je dánskım autonomním územím, informoval v polovině tohoto tıdne jako první list The Wall Street Journal (WSJ).

Městečko Upernavik na západě Grónska.
Pohled na grónské letiště.

Dva lidé, kteří o záležitosti vědí přímo, WP řekli, že Trump o tomto svém nápadu hovořil už několik tıdnů. Podle nich jeho poradci nyní čekají na další instrukce, než se rozhodnou, jak vážně by se tím měli zabıvat.

‚Grónsko na prodej není‘

WSJ ve čtvrtek napsal, že Trump se svıch poradců několikrát při různıch neformálních příležitostech zeptal, jestli je nákup Grónska uskutečnitelnı. Zaujaly ho tamní bohaté nerostné zdroje a značnı geopolitickı vıznam. Někteří lidé z prezidentova okolí podle listu plán podporují, jiní ho považují za bláznivou chiméru, jež má k realitě daleko.

Reakce dánskıch politiků na tuto informaci byla vesměs negativní. Dánská vláda pak na svém oficiálním webu jasně konstatovala, že „Grónsko na prodej pochopitelně není“.