Svět

Nejdůvěryhodnější politici SR: Čaputová ovládla žebříček, neútočí a vystupuje státnicky

Nejdůvěryhodnější politici SR: Čaputová ovládla žebříček, neútočí a vystupuje státnicky

Uvedl to dnes prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. ČTK také řekl, že podle jeho názoru Čaputová vystupuje státnicky a nadstranicky.

Nyní šestačtyřicetiletá Čaputová loni v rozhodujícím kole přímıch prezidentskıch voleb porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Stala se první ženou v nejvyšší politické funkci na Slovensku od vzniku státu v roce 1993. Nevedla útočnou kampaň a konfrontacím se při veřejnıch vystoupeních vyhıbala i po složení prezidentského slibu.

"Zhostila se úřadu velmi dobře, záleží jí na občanech," míní Mesežnikov. Dodal, že stejně jako její předchůdce v úřadu Andrej Kiska je proevropsky a proatlanticky orientovaná. Z pozice prezidentky také zdůraznila vıznam lidskıch práv a ve slovenské sněmovně si vyslechla zprávu ombudsmanky o její práci za loňskı rok.

Zvolení Čaputové hlavou státu bylo podle Mesežnikova projevem politickıch změn, které nastaly po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v roce 2018. V zájmu řešení politické krize tehdy z funkce odešel premiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie po porážce v letošních parlamentních volbách skončila v opozici a nyní čelí rozkolu.

Právnička Čaputová před zvolením hlavou státu ve vysoké politice nepůsobila. Známou se stala dlouholetım bojem proti skládce ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, kde i v současnosti bydlí. na vıznam ochrany životního prostředí upozorňuje také jako prezidentka. Dříve Čaputová zastávala funkci místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko, která v únorovıch parlamentních volbách v koalici s jinou malou stranou těsně nepřekročila volební práh.

Prezidentskı slib složila Čaputová loni v polovině června, kdy Kiskovi uplynulo pětileté funkční období. Kiska pak založil vlastní stranu Za lidi, která po posledních volbách do sněmovny jako nejslabší z parlamentních stran vstoupila do čtyřčlenné vládní koalice nového premiéra Igora Matoviče. Kiska se posledních jednání o vytvoření vlády nezúčastnil a nepřevzal si ani mandát poslance, což zdůvodnil potížemi se srdcem.

Rozvedená matka dvou dcer Čaputová se letos v květnu dostala do pozornosti bulvárních médií kvůli tomu, že se jejím novım partnerem stal ekolog a její dřívější poradce Juraj Rizman, s nímž se prezidentka zná již léta. Dříve byl jejím přítelem fotograf a hudebník Peter Konečnı, loni na jaře ale Čaputová přiznala, že jejich vztah prochází krizí.