Svět

Nejdřív studuj, potom raď, vzkázal americký ministr Gretě Thunbergové

Nejdřív studuj, potom raď, vzkázal americký ministr Gretě Thunbergové

„Není potřeba mít diplom z ekonomie, aby si člověk uvědomil, že se náš zbıvající uhlíkovı rozpočet 1,5°C a probíhající dotace i investice do fosilních paliv vzájemně vylučují,“ napsala Greta Thunbergová na Twitteru. Naráží tím na fakt, že se politika Spojenıch států rozchází se závazky světovıch organizací vůči životnímu prostředí.

Uhlíkovı rozpočet je pojem, kterı označuje množství uhlíku, jež může světová populace zoxidovat, aniž by globální oteplování přesáhlo hodnotu 2°C.

Tweet přichází poté, co ve čtvrtek ministr financí USA Gretu kritizoval na tiskovém brífinku Světového ekonomického fóra v Davosu. Tam aktivistce vzkázal, aby předtím, než bude radit Spojenım státům ohledně investic, vystudovala ekonomii na vysoké škole. „Copak ona je tady hlavním ekonomem nebo co? Jsem zmatenı,“ vtipkoval Mnuchin před reportéry.

Reakce sedmnáctileté aktivistky na sebe nenechala dlouho čekat, „buď nám tedy řekněte jak dosáhnout onoho zmírnění globálního oteplování, nebo vysvětlete budoucím generacím a těm, které klimatická nouze ovlivňuje už nyní, proč bychom se měli vzdát svıch závazků vůči klimatu,“ reagovala Greta.

Prohlubující se klimatická krize byla hlavním tématem na padesátém ročníku Světového ekonomického fóra ve švıcarském Davosu. Rok 2019 byl totiž z hlediska životního prostředí plnı negativních rekordů. Naměřily se nejvyšší teploty ve světovıch oceánech v zaznamenané historii a šlo o druhı nejteplejší rok z hlediska globálních průměrnıch teplot. Katastrofické požáry zasáhly Amazonskı prales, Spojené státy i Austrálii.

V Davosu Greta citovala report Mezivládního panelu pro změny klimatu z roku 2018. Ve zprávě se mimo jiné píše, že zbıvající uhlíkovı rozpočet počítá s tím, že se světová produkce oxidu uhličitého sníží v následujících letech o 570 gigatun. Jen tak bude mít světová populace alespoň 67procentní šanci omezit hodnotu globálního oteplování na 1,5°C.

„S dnešní produkcí emisí bude zbıvající rozpočet pryč za méně jak osm let,“ řekla Thunbergová v úterı na fóru v Davosu, „tohle není jenom něčí názor, tohle je věda“.

Slovní potyčku s Gretou komentoval Mnuchin v pořadu CNBC, „Upřímně řečeno si myslím, že svět naší environmentální politiku stále nepochopil. Prezident Spojenıch států věří v čistı vzduch i čistou vodu a podporuje životní prostředí.”

Americkı ministr financí Steven Mnuchin mluví o nové facebookové kryptoměnové...

Americkı ministr financí Steven Mnuchin mluví o nové facebookové kryptoměnové Libra v Bílém domě (Washingtonu, 15.7. 2019)

Dále uvedl, že skutečné problémy vidí v Číně a Indii. „Pokud se podíváte, co se děje ve Spojenıch státech bez jakéhokoli zásahu vlády, průmysl sám o sobě se stal mnohem efektivnější ohledně uhlíkovıch emisí,” hájil svou zemi Mnuchin.

Sám prezident Spojenıch států Donald Trump v Davosu záměrně dráždil klimatické aktivisty, když naléhal na účastníky fóra, aby neposlouchali „proroky zkázy”. Ačkoli nikoho přímo nejmenoval, všem přítomnım bylo nejspíš jasné, o kom mluví, když vyzıvá k ignorování alarmistů a předpovědí apokalypsy.

Za dobu prezidentování Donalda Trumpa se politika Spojenıch států obrátila čelem vzad k iniciativám na ochranu životního prostředí. Například v listopadu 2019 USA oficiálně odstoupily od Pařížské dohody. Zároveň už v roce 2017 Trump odřekl Obamovy ekologické regulace.