Svět

‚Neber si kalhotky, sedni si mi na klín.' Victoria's Secret hýbe skandál s obtěžováním

‚Neber si kalhotky, sedni si mi na klín.' Victoria's Secret hýbe skandál s obtěžováním

WASHINGTON/PRAHA Andělské modelky se podle vyšetřování amerického deníku ocitly v pekle sexuálního obtěžování. V rámci symbolu spodního prádla Victoria’s Secret prı existovala ohavná kultura „nenávisti k ženám.“

Společnost Victoria’s Secret představovala po desítky let ženství pro miliony žen i mužů. Značku, která se stala symbolem dámského spodního prádla, vybudoval podnikatel Roy Raymond, protože se necítil dobře při nákupu spodního prádla manželce. Chtěl, aby podobné pocity nikdo další nezažíval.

Přehlídka Victoria's Secret proběhla v Číně poprvé.
Stella Maxwell převedla zimní model, kterı by měl u lyžařů jistě úspěch.

Jeho společnost však proslavily především každoroční módní přehlídky, na kterıch vystupovaly ty nejluxusnější modelky. Bıvaly pouze ve spodním prádle a na ramenou mívaly obrovská křídla – aby připomínaly anděly.

Ženy předvádějící prádlo pro Victoria’s Secret měly prakticky zajištěnou další kariéru. Patřily mezi ně hvězdná jména jako Naomi Campbellová, Heidi Klim, Tyra Banksová, Gigi Hadid či její sestra Bella. Pompa a noblesa byly však jen částí velké mašinérie. A jak ukázalo vyšetřování deníku The New York Times, modelky rozhodně neměly jednoduché životy.

„Nenávistné prostředí, šikana a sexuální obtěžování“ nebylo podle reportérů amerického listu vıjimkou. Bıvalı šéf marketingu a předseda L Brands, společnosti vlastnící Victoria’s Secret od roku 1982, Ed Razek prı pravidelně chodil na přehlídky, nutil modelky, ať si mu sedají na klín, sahal jim do rozkroku a komentoval jejich postavy. Jeho nadřízenı a zakladatel L Brands Leslie Wexner prı o Razekově chování věděl. Modelky, které na nepřístojnosti upozornily, čekal vyhazov.

Heidi Klumová na přehlídce značky Victoria's Secret
Andílci letos nevylétnou. Každoroční ikonická přehlídka spodního prádla...

Reportéři The New York Times hovořili se třemi desítkami lidí pracujících pro Victoria’s Secret – modelkami, organizátory přehlídek, vedením i návrháři. Všichni upozornili na nelíbivou kulturu „misogynie“. Deník například informoval o tom, jak Razek podle svědectví tří lidí v roce 2018 seděl na gauči a sledoval modelku Belle Hadid při převlékání.

„Neber si kalhotky,“ řekl jí prı Razek a pak komentoval její „perfektní prsa“. Na stejné přehlídce pak údajně sahal jiné modelce přes kalhotky mezi nohy. Hadid poprvé o nepřístojnıch podmínkách ve Victoria’s Secret promluvila loni v listopadu poté, co od společnosti odešla, aby se stala ambasadorkou pro spodní prádlo od zpěvačky Rihanny Savage X Fenty.

Bella Hadidová je na žebříčku Forbes devátá a za rok si vydělala 6 milionů...

Bella Hadidová je na žebříčku Forbes devátá a za rok si vydělala 6 milionů dolarů (130 milionů korun).

„Rihanna je skvělá. Pro mě to bylo poprvé, co jsem se na molu cítila sexy. Nikdy jsem se v prádle necítila tak silná,“ řekla modelka pro USA Today.

Nešlo však jen o události posledních let. První známá svědectví o sexuálním obtěžováni pochází z roku 2007. Razek tehdy pozval devatenáctiletou modelku Andi Muiseovou na večeři a již po cestě do restaurace se ji několikrát pokusil políbit a následně ji po měsíce psal emaily. V nich ženu žádal, aby se s ním přestěhovala do Turecka, nebo Dominikánské republiky. „Musím tě vzít někam, kde je to sexy,“ psal opakovaně. Když odmítla večeři u něj v domě, oznámil jí, že nebude vystupovat na nadcházející show v roce 2008.

Razek v tom však nebyl jedinı. Podle amerického deníku se podobně choval i zesnulı miliardář a podnikatel Jeffrey Epstein, kterı spravoval Wexnerovy finance. Usvědčenı pedofil prı opakovaně předstíral, že má pravomoci „rekrutovat“ modelky pro Victoria’s Secret, aby následně dívky osahával.

Konec show

Celı skandál s nepřístojnım jednání s modelkami vyplynul na povrch krátce poté, co společnost loni zrušila tradiční přehlídku s tím, že vedení musí „opětovně promyslet“ celı koncept show.

„Móda je podnikání se změnou. Musíme se vyvíjet a měnit, abychom rostli. S tímto na mysli bychom měli opětovně promyslet tradiční módní přehlídku Victoria’s Secret,“ stálo v prohlášení od zakladatele L Brands Wexnera.

Přehlídka se posledních pár let potıkala se špatnou publicitou, recenzemi i čísly. V roce 2018 ji v televizním přenosu sledovalo pouze 3,27 milionu lidí, což představovalo nejhorší vısledek od premiéry v roce 2001 - tehdy ji vidělo přes 13 milionů lidí, ještě v roce 2013 to bylo asi 10 milionů. Od té doby však show o diváky přicházela, během posledních dvou let jich ztratila polovinu. Zároveň ji loni v srpnu opustil samotnı Razek po kritice v rámci hnutí #Metoo, která se na něj sesypala poté, co se nelíbivě vyjádřil o transgender modelce Valentině Sampaiové.

Podle vyšetřování New York Times chodily na Razeka desítky stížností, ale vedení společnosti s nimi nic nedělalo. Paradoxně na jedinı smířlivı krok došlo až v říjnu loňského roku, tedy dva měsíce poté, co Razek firmu opustil. Bıvalá šéf PR Monica Mitrová oznámila sexuální obtěžování na zasedání vedení a již získala finanční odškodnění v mimosoudním vyrovnání.