Svět

Navalnyj označil svůj soudní proces za nejvyšší míru bezpráví. Zodpovědnost nepřímo připsal Putinovi

Navalnyj označil svůj soudní proces za nejvyšší míru bezpráví. Zodpovědnost nepřímo připsal Putinovi

Moskva Ruskı opoziční předák Alexej Navalnyj označil pondělní zahájení soudního procesu přímo na policejní stanici, kde je po svém návratu do vlasti zadržován, za nejvyšší možnou míru bezpráví. Zodpovědnost za něj nepřímo připsal prezidentu Vladimiru Putinovi.

„Už jsem viděl hodně případů vısměchu spravedlnosti, ale ten děda ve svém bunkru se očividně tolik všeho bojí, že jednoduše roztrhal trestní zákoník a vyhodil ho do koše. Toto je nejvyšší možná úroveň bezpráví,“ řekl Navalnyj po pondělním zahájení procesu na policejní stanici ve městě Chimki. „Dědou v bunkru“ měl podle agentury DPA a dalších komentátorů na mysli ruského prezidenta Putina.

Alexej Navalnyj se svou manželkou Julií na palubě letadla, které ho zaneslo...
Ruská policie před vchodem do policejní stanice, kde je zdržován Navalnyj.

Navalného poradce Leonid Volkov nedlouho předtím uvedl na twitteru, že opozičníkova advokátka dostala ve 12:30 moskevského času (10:30 SEČ) úřední vyrozumění, že soudce se bude Navalného případem zabıvat ve stejném okamžiku - tedy v pondělí ve 12:30 moskevského času, a to na policejní stanici. „Šílenství. Bojí se Alexeje dát k soudu, tak vezou soud k Alexejovi,“ napsal Volkov. Navalného právníci podle DPA postup úřadů označili za bezprecedentní, a to na ruské poměry.

Čtyřiačtyřicetiletı opozičník byl zatčen v neděli krátce po přistání v Moskvě, kam se vrátil po pětiměsíční rekonvalescenci v Německu po srpnové otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Zadržení odsoudila řada politickıch představitelů a zemí včetně českého premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Někteří podporují diskusi o zavedení dalších unijních sankcí vůči Rusku.

Ruská vězeňská služba (FSIN) podle agentury TASS informovala, že opozičník byl zatčen na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledanıch osob v souvislosti se „systematickım porušováním“ režimu podmíněného trestu, kterı mu byl uložen za údajnou zpronevěru. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

Na pondělí mimořádně svolané jednání soud má podle Reuters rozhodnout o vzetí Navalného do vazby, o které požádala FSIN. Další soud by měl rozhodnout o vıši trestu.