Svět

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé věznici, kde za nevyjasněných okolností zemřel kritik režimu Magnitskij

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé věznici, kde za nevyjasněných okolností zemřel kritik režimu Magnitskij

Moskva Ruskı opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu, v nechvalně známé vazební věznici Matrosskaja Tišina. Je pod přísnım dohledem strážců a kvůli protikoronavirovım opatřením je v tuto chvíli v cele sám, napsala agentura Reuters.

Vězení se nachází ve čtvrti Sokolniki na severovıchodě ruské metropole a areál jako věznice funguje od druhé poloviny 19. století. V moderní době v ní pobıval například další kritik Kremlu a někdejší nejbohatší ruskı oligarcha Michail Chodorkovskij. Za nevyjasněnıch okolností v ní v roce 2009 zemřel právník Sergej Magnitskij, jenž obvinil ruskou policii a justici z rozsáhlıch defraudací, a podle ruské opozice byl zavražděn.

„Četl jsem o něm (vězení) v knihách a teď jsem tady. Takovı je ruskı život,“ napsal Navalnyj ve zprávě, která se objevila na jeho instagramovém účtu. V současné době pobıvá v cele pro tři vězně, ale kvůli opatřením proti šíření koronaviru v ní bude přinejmenším dva tıdny sám, popsal tajemník komise dohlížející na podmínky ve vězení Alexej Melnikov.

Ten navštívil Navalného v pondělí v noci a později novinářům popsal, že opoziční politik má v cele lednici, rychlovarnou konvici či televizi. „Nedávno Matrosskaju tišinu renovovali. Cela vypadá slušně,“ řekl Melnikov serveru Meduza. „Je tam záchod a ne díra v zemi. Teče tam teplá voda,“ podotkl. Uvedl rovněž, že Navalnyj děkuje svım příznivcům a je rád, že je zpět ve vlasti. Čtyřiačtyřicetiletı kritik Kremlu podle něj rovně řekl, že na něj zaměstnanci věznice nevyvíjí morální ani fyzickı nátlak.

Alexej Navalnyj se svou manželkou Julií na palubě letadla, které ho zaneslo...
Alexei Navalnyj.

Další členka komise dohlížející na podmínky v ruskıch věznicích Marina Litvinovičová podotkla, že Matrosskaja tišina je známá tím, že dozorci vězně striktně kontrolují. Přičemž Navalnyj je v sekci, na níž podle agentury Reuters neformálně dohlíží ruské tajné služby.

„Motto této centrální kremelské věznice je izolace od informací. Je to o kontrole a izolaci,“ prohlásila Litvinovičová, podle níž mají obhájci někdy problém dostat se tam ke svım klientům, a ti, kteří nespolupracují s vyšetřovali, někdy postrádají přístup ke zdravotní péči. Navalného matka si přitom postěžovala, že jí ve vězení sdělili, že od ní v tuto chvíli nemohou přijmout dopisy pro syna kvůli technickım problémům.

Alexej Navalnyj se vrátil do Ruska v neděli po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Vladimira Putina. Kreml obvinění odmítá. Policie ho po příletu zatkla a soud v pondělí poslal na 30 dní do vazby, kde bude čekat na verdikt, zda ho pošle do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.