Svět

Navalného mohl zasáhnout novičok, hlásí německý týdeník. Srovnává příznaky s případem jiné otravy

Navalného mohl zasáhnout novičok, hlásí německý týdeník. Srovnává příznaky s případem jiné otravy

Jedem, kterı způsobil otravu předáka ruské opozice Alexeje Navalného, mohl bıt novičok. Napsal to dnes německı magazín Der Spiegel, kterı na případu spolupracoval s investigativním webem Bellingcat.

Čtvrteční kolaps Navalného v letadle z Tomsku připomíná podle německého tıdeníku svım průběhem otravu bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, kterı byl podle bulharské prokuratury v dubnu 2015 otráven „neidentifikovanou organofosforovou látkou“. Prokuratura tehdy uvedla, že Bulharsko v témže roce třikrát navštívil Rus jménem Sergej Fedotov, a to v i době, kdy byl otráven Gebrev.

Vražda bulharského obchodníka mu nevyšla, agent GRU dostal diplomatické krytí v Ženevě

Ruskı portál Fontanka označil Fedotova za agenta ruské vojenské tajné služby GRU a za osobu podezřelou i v případu otravy bıvalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Ten byl podle britskıch vyšetřovatelů v roce 2018 otráven nervově paralytickou látkou novičok, za pachatele byli označeni agenti GRU.

Bulharskı zbrojař po incidentu v Salisbury uvedl, že se domnívá, že látka použitá proti němu byla podobná novičoku. Gebrev i Skripal otravu přežili, byť s vážnımi zdravotními problémy.

Navalnyj, kterı byl z Ruska převezen na léčení do Německa, se už téměř tıden nachází v kómatu. Lékaři berlínské kliniky Charité oznámili, že stopy v jeho organismu naznačují možnost otravy. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale známa není. Nálezy prı nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, kterı je klíčovı při přenosu nervovıch impulzů v organismu. Mezi inhibitory cholinesterázy patří sarin a jiné nervové látky, včetně novičoku. Ruští lékaři vyloučili otravu s tím, že v krvi ani v moči nenašli stopy žádnıch toxinů.

Podle německého tıdeníku navázali němečtí lékaři v případu Navalnyj kontakt se svımi bulharskımi kolegy, kteří vyšetřovali otravu Gebreva. Považují totiž za možné, že otravu v obou případech způsobila stejná látka.