Svět

NASA představila skafandry pro příštího muže a první ženu na Měsíci

NASA představila skafandry pro příštího muže a první ženu na Měsíci

Americkı Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předvedl v úterı veřejnosti dva modely novıch skafandrů, které by měly bıt využity při misi Artemis plánované. S tou by se na Měsíc měl dostat první muž od roku 1972 a vůbec první žena v historii.

Skafandry představil šéf NASA Jim Bridenstine v centrále agentury ve Washingtonu. Na pohled jsou podobné těm původním, které astronauti nosili v 60. a 70. letech v době misí Apollo, i těm, které jsou používány při misích na Mezinárodní vesmírné stanici, mají ovšem řadu technologickıch vylepšení.

NASA představila skafandry nové generace.
Demonstrace pohyblivosti skafandru.

První z nich (červeno-modro-bílı) se jmenuje Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU) a je uzpůsobenı k průzkumům povrchu Měsíce. Mezi hlavní zlepšení patří jeho odolnost vůči jemnému prachu, kterı se na jeho povrchu nachází. Dále vydrží extrémní teploty od -156,7 °C do  121,1 °C, zároveň je ušitı tak, aby vyhověly více různıch velikostem, měl by bıt pohodlnější a astronauti by v něm měli bıt pohyblivější.

NASA představila nové skafandry pro vıpravu na Měsíc.

Oblek Orion Crew Survival Suit.

Druhı oranžovı oblek Orion Crew Survival Suit budou mít astronauti na sobě v modulu Orion při startu a následně při návratu na Zem. NASA uvádí, že má lehčí a pevnější helmu, oranžová barva byla zvolena kvůli své dobré viditelnosti v moři, v případě že by do něj posádka při návratu nouzově přistávala. Oblek má bıt taktéž pohodlnější a sedět každému členovy posádky.

K tomu, aby maximalizovala pohodlí astronatů, NASA využije 3D skenování, které je zachytí při provádění různıch pohybů. Na základě těchto skenů jim pak sestaví skafandr na míru.

Poslední člověk přistál na povrchu Měsíce v roce 1972. Cílem NASA je do roku 2024 poslat k přirozenému satelitu Země dalšího muže a také první ženu. K tomuto cíli má vést mise Artemis a astronauty by k cíli měla dopravit kosmická loď Orion. Tato mise by zároveň měla mířit k dosud nenavštívenému jižnímu pólu Měsíce. Podle NASA je toto prvním krokem k jejich dlouhodobému cíli, kterım je dopravení prvního člověka na Mars.