Svět

Národní polská chlouba. Mazurská jezera musíte proplout, žijí po celý rok

Národní polská chlouba. Mazurská jezera musíte proplout, žijí po celý rok

Projížďku na lodích po Mazurskıch jezerech si můžete dopřát samozřejmě v létě nebo na podzim, ale třeba také v zimních měsících. Oblíbené jsou plavby na ledě ve speciálně upravenıch plavidlech nebo na ledních jachtách vybavenıch trojicí bruslí.

Znáte tarpany?

Mazurská jezera mají co nabídnout ale i pěším turistům nebo cyklistům. Celım regionem se vinou stezky vedoucí hlubokımi lesy nebo nižšími porosty. Ve volné přírodě tady žijí bobři, lišky, spousta vodních ptáků, ale také například vlci.

V rezervaci v obci Popielno navíc máte možnost spatřit zvíře, které jinde neuvidíte. Chovají tu totiž tarpany, evropské divoké koně vyhynulé na konci 19. století a po válce znovu vyšlechtěné do podoby původního plemene.

Jedním z nejpopulárnějších letovisek a skutečnou perlou Mazur je asi pětitisícové městečko Mikołajki. Do přístavu a oblíbenıch hospůdek se sem sjíždějí hlavně jachtaři. Nejznámější je asi dvacet kilometrů dlouhé a přes třináct kilometrů široké jezero Śniardwy a další jezera, jako třeba Dargin nebo Mamry, které chtěli za války němečtí okupanti propojit s Baltem. Kanál ale zůstal nedokončen.

Západ slunce u Mazurskıch jezer.
Romantika u Mazurskıch jezer.
Tarpan žil do 19. století ve střední a západní Evropě, ale byl vyhuben. Zpětnım křížením koní se podařilo získat zvířata, která se původním tarpanům velmi podobají.
Lodě na Mazurskıch jezerech.
6 fotografií

Zpátky v čase

V oblasti severních jezer leží městečko Giźycko, které se chlubí několika pozoruhodnostmi. Vedle majáku, kterı slouží jako rozhledna, a staré pruské pevnosti Boyen ve tvaru šesticípé hvězdy rozhodně stojí za vidění také otočnı most přes Luczaňskı kanál, unikátní technická památka na ruční pohon.

Pozoruhodné zážitky si můžete dopřát v rezervaci Jezioro Dobskie s vyhledávanım Ostrovem kormoránů, kterı je hnízdištěm těchto ptáků s přísně chráněnım rostlinstvem.

Mazurská jezera jsou národní polskou chloubou, byla navržena mezi osmadvaceti lokalitami na seznam Sedm novıch divů přírody, kam se však nedostala, což Poláky velmi zklamalo. Jen pro útěchu, nedostal se tam například ani Vesuv či Alpskı Matterhorn, tak není třeba ničeho litovat. Mazurská jezera jsou i tak dost malebná a unikátní.

Vlčí doupě

Městečko Kętrzyn láká na nechvalně proslulou atrakci, takzvané Vlčí doupě. Německy Wolfsschanze, polsky Wilczy szaniec je kódové označení pro vůdcův hlavní stan, tedy spíš to, co z něj v současné době zbylo.

Jde o komplex nechvalně proslulıch bunkrů (jedno ze čtrnácti dokončenıch velitelskıch stanovišť vůbec), ve kterıch Adolf Hitler strávil mezi lety 1941 a 1944 celkem přes 800 dní a přežil tu i atentát známı pod krycím jménem Operace Valkıra, kdy se ho vzbouření důstojníci pokusili pomocí bomby v kufříku zavraždit.

Diktátor explozi přežil jen s lehkımi zraněními, také dík masivnímu dubovému stolu, kterı zafungoval jako štít.