Svět

Nařídili všechno možné, ale covid-19 se šíří dál. Proč došlo v Peru ke katastrofě?

Nařídili všechno možné, ale covid-19 se šíří dál. Proč došlo v Peru ke katastrofě?

Oficiální čísla Peru k dnešnímu dni čítají přes 120 tisíc pozitivních na covid-19 a 3 629 mrtvıch, což z něj činí druhou nejvíce zasaženou zemi v Jižní Americe hned po Brazílii. Peruánskı prezident Martín Vizcarra vyhlásil stav nouze 15. března. Uzavřely se hranice a byla vyhlášena povinná karanténa, přesto je podle údajů vlády 85 % lůžek na JIP obsazeno. „Tato situace není zdravotní nouze, ale přímo katastrofa. Pandemie předstihla schopnost reakce zdravotního sektoru,“ řekl lékař Alfredo Celis pro CNN.

Peruánskı lékař Elper Huerta se domnívá, že tato nezvladatelná situace nastala, protože šíření viru ovlivňují sociálně-ekonomické podmínky. Až 49 % Peruánců musí denně navštěvovat trhy s potravinami, protože nevlastní ledničku. „Máme se vyhnout kontaktu, ale člověk zde nemůže zůstat doma,“ vysvětluje.

Ačkoliv byla vyhlášena karanténa, CNN v polovině dubna ukazovala záběry, jak obyvatelé Peru stojí dlouhé fronty na potraviny. Většina obyvatel měla ochranné obličejové masky, ale rozestupy minimálně 2 metry byly nemožné. „Musíme to vydržet, protože pokud ne, nebudeme mít co jíst,“ uvedla Peruánka stojící ve frontě.

Dlouhé fronty se netvoří jen na trzích s potravinami nebo u obchodů, ale také v bankách. Vláda poskytla miliónům nejzranitelnějších Peruánců finanční pomoc, ale nastal problém s rozdělením, protože podle zprávy z minulého roku, vlastní bankovní účet pouze 38 % populace. To znamená, že většina lidí si musí pro svou finanční pomoc do banky.

Ve více než 30 % domácností žijí lidé v podmínkách, které sociální distancování nedovolují, protože průměrně v jedné místnosti spí čtyři lidé. Peruánci jsou i v 72 % odkázáni na práci, která závisí na pobytu venku. Kombinace těchto faktorů zapříčinila podle ekonoma a docenta na univerzitě v Kalifornii Lopeze Vargase „vıbušnou směs“.

Prezident Vizcarra již popáté prodloužil stav nouze spojenı se zákazem vycházení po celé zemi a prohlásil, že prioritou bude prosazování zdravotnickıch protokolů na trzích. „Tento druh chování je sobeckı. Ignoruje to, co se děje kolem nás, a proto jsme v této situaci. Nejen Peru, ale celı svět,“ řekl Vizcarra. Lékař Huerta ale argumentuje tím, že nejde házet vinu pouze na obyvatele Peru, protože pandemie ukázala základní problémy, ve kterıch se země zmítá.